Świętokrzyska Victoria dla Profesora

We wtorek w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się jubileuszowa gala wręczenia nagród Samorządu Województwa „Świętokrzyska Victoria”. W gronie nominowanych znalazło się dwóch literaturoznawców związanych z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Statuetkę w kategorii „Osobowość” otrzymał profesor Stanisław Żak.

- Życie poświęcił na uprawianie nadziei. Niosła go wiara w człowieka. Dziś pisze książki – tak o laureacie mówił ogłaszający decyzję kapituły konkursu ksiądz Jan Oleszko, rektor kościoła p.w. św. Karola Boromeusza na Karczówce. - W uznaniu zasług w działalności naukowej, dydaktycznej i wychowawczej, w kształtowaniu humanistycznych postaw wielu pokoleń kieleckich studentów; za działalność społeczną – stworzenie, a po latach reaktywację Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach; za walkę o demokratyczne państwo prawa i upominanie się o wolności obywatelskie – nie tylko w okresie stanu wojennego, ale w każdym momencie, gdy są one zagrożone; za okazywanie całym swoim życiem, że walka o ideały, wierność zasadom i dbałość o dobro drugiego człowieka – mają głęboki sens. „Świętokrzyską Victorię” w kategorii „Osobowość” otrzymuje profesor Stanisław Żak - mówił ksiądz Jan Oleszko.

W gronie nominowanych do tej nagrody znalazł się także inny literaturoznawca, emerytowany profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. zw. dr hab. Jan Pacławski.

Nagrody w pozostałych kategoriach powędrowały do Miasta i Gminy Starachowice oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Włoszczowa.

Galę uświetniły występy wokalne. Na scenie wystąpiła m.in. Magdalena Chołuj, studentka Instytutu Edukacji Muzycznej UJK, dwukrotna stypendystka ministra szkolnictwa wyższego za osiągnięcia artystyczne.

„Świętokrzyska Victoria” od 10 lat przyznawana jest samorządom, przedsiębiorcom i osobom działającym na rzecz swoich środowisk. W każdej z trzech kategorii o laur ubiega się piątka nominowanych. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in. zwycięzcy poprzednich edycji, przedstawiciele samorządu województwa, świata nauki, biznesu i organizacji pozarządowych.

Profesor Stanisław Żak - rodowity kielczanin, nauczyciel akademicki, historyk i teoretyk literatury, polityk (senator I i II kadencji), publicysta i literaturoznawca.  Na początku lat 70. był kierownikiem filii krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Gdy w 1972 roku powstała kielecka WSP, został jej pracownikiem naukowym. Był m.in. stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, przebywał na Uniwersytecie Harvarda pod kierunkiem Wiktora Weintrauba. Przez wiele lat pracował jako wykładowca teorii i historii literatury, m.in. na Akademii Świętokrzyskiej. Opublikował liczne pozycje książkowe i artykuły naukowe. Założyciel "Solidarności" w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przewodniczący wydziału kultury. Po wprowadzeniu stanu wojennego został dwukrotnie internowany, łącznie na około 10 miesięcy. Na początku lat 80. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach. W latach 1989-1993 sprawował mandat senatora I i II kadencji. W 2011 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest honorowym obywatelem Chmielnika. Otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został uhonorowany medalem "Vir Bonus" (dobremu mężowi) przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach oraz odznaką "Za zasługi dla Kielecczyzny".

Źródło: www.sejmik.kielce.pl