Kazimierz Kik profesorem belwederskim

Profesor Kazimierz Kik otrzymał w Pałacu Prezydenckim nominację profesorską z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prof. dr hab. Kazimierz Kik jest od wielu lat związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Pełnił między innymi funkcję dyrektora Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania, był prorektorem uczelni. Od kilku kadencji profesor jest także członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Po wtorkowej uroczystości nie krył wzruszenia. – Nie traktuję tej nominacji jako podsumowania mojej kariery, ale jako mobilizację do dalszego działania. To jest początek mojej nowej aktywności profesorskiej. Zamierzam skierować się w stronę eseistyki i publicystki popularnonaukowej – mówi prof. dr hab. Kazimierz Kik. Profesor jest obecnie cenionym komentatorem medialnym bieżących wydarzeń politycznych.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda postawił trudne zadanie. - Chciałbym, abyście przynieśli Państwo do Polski nagrodę Nobla – zwrócił się Prezydent do nowych profesorów.

Prezydent RP pogratulował profesorom „wejścia do  naukowej elity, nie tylko naszego kraju, ale i do elity światowej nauki”.  Dziękując za wysiłek, który naukowcy wkładają w badania, Prezydent prosił jednocześnie, by nigdy nie stracili wiary, że warto zaryzykować  i podważać utarte przekonania.

Zachęcał też nowo mianowanych profesorów, by u młodych ludzi „nigdy nie hamowali odwagi, (...) takiej naukowej śmiałości”. - Żebyście wręcz zachęcali ich do naukowej śmiałości, zachęcali ich do naukowej odwagi - mówił Prezydent.