Inwestycja w zdrowie

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu zostanie rozbudowany. Podczas konferencji prasowej prof. dr hab. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK przedstawił plan rozwoju.

Podczas konferencji nawiązano do ostatniego tygodnia ubiegłego roku, kiedy to Samorząd Województwa przyznał 34,48 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na projekt „MEDPAT”. Przewiduje on rozbudowę budynku wydziału oraz wyposażenie pracowni i laboratoriów. Jego całkowity koszt to 40 mln zł. – Kilka lat temu pan marszałek miał napisać na malej wizytówce pięć priorytetów dla rozwoju województwa świętokrzyskiego. Jednym z nich było powstanie kierunku lekarskiego. Tak też się stało, a decyzja o dofinansowaniu projektu jest kolejnym przykładem wspierania tego priorytetu – mówił prof. Stanisław Głuszek, dziękując dr. Adamowi Jarubasowi, marszałkowi województwa świętokrzyskiego, który był obecny na konferencji prasowej.

Powstanie kierunku lekarskiego było kluczowe, ale jest to wydarzenie, które pociąga za sobą kolejne. Wydział Lekarski i nauk o Zdrowiu to jeden z najszybciej rozwijających się wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Mamy już trzy roczniki studentów kierunku lekarskiego, do tego dochodzą kolejne kierunki studiów cieszące się popularnością: dietetyka, kosmetologia, fizjoterapia. Nie słabnie zainteresowanie pielęgniarstwem, położnictwem i ratownictwem medycznym. Liczba studentów wydziału zbliża się do trzech tysięcy. Budynek, który powstał u zbiegu ulic Radiowej i alei IX Wieków Kielc to za mało na potrzeby wydziału, dlatego konieczne jest powiększenie kompleksu.

Jakie będą efekty projektu „MEDPAT”? W części nadbudowywanej nad budynkiem stojącym wzdłuż alei IX Wieków Kielc (III piętro) powstaną pracownie naukowe i sale dydaktyczne. Powstanie też nowe skrzydło budynku, gdzie będzie pracownia posturologii i analizy ruchu. Będzie można się tam dostać z głównego wejścia od alei IX Wieków. Na pierwszym piętrze planowane są pomieszczenia punktów pobrań wraz z gabinetami konsultacyjnymi oraz wydzieloną strefę dla laboratorium diagnostycznego. Na drugim piętrze zaprojektowano zakład patologii z pracowniami hybrydyzacji oraz biologii molekularnej oraz wyodrębnioną część składającą z pracowni planowania nowoczesnych zabiegów operacyjnych. Na trzecim piętrze znajdzie się kompleks pracowni fizjologii i patofizjologii oraz wyodrębnione laboratorium mikrobiologii. Nie tylko polepszy to sytuację lokalową, ale także pozwoli na prowadzenie badań naukowych. Wśród najważniejszych prof. Stanisław Głuszek wymienił badania dotyczące raka trzustki i uruchomienie programu profilaktyki raka szyjki maciciy. Jego zdaniem, rozwój Wydziału jest kluczowy wobec tendencji starzenia się polskiego społeczeństwa, która powoduje potrzebę większej opieki medycznej.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane, budowa powinna ruszyć wiosną. Planowane zakończenie inwestycji to połowa 2021 roku.

W tym samym budynku powstanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla Pielęgniarek i Położnych. Sale i laboratoria przejdą remont oraz zostaną wyposażone w najnowszy sprzęt służący pielęgniarkom i położnym, w tym symulatory wiernie oddające konkretną sytuację medyczną. Koszt projektu „SIMED - symulacja w kształceniu pielęgniarek i położnych - program rozwojowy UJK w Kielcach” to 4,2 miliona zł i środki te pochodzą z Ministerstwa Zdrowia. Początek inwestycji w 2018 roku, a zakończenie prac planowane jest z końcem 2020 roku.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2018-01-17 10:06