Zabrzmiało Gaudeamus

Nowy rok akademicki zaczynamy optymistycznie, cieszą wyniki rekrutacji, w planie są inwestycje. To będzie też rok przygotowania do reformy szkolnictwa wyższego.

Wyniki tegorocznej rekrutacji to powód do optymizmu. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego rozpoczęło studia 12 tysięcy studentów. Liczba studentów nie maleje, pomimo niżu demograficznego. Studentów nie ubywa i rośnie liczna studentów zagranicznych na naszej uczelni. W tym roku będzie ich pół tysiąca. To rekord w historii akademickich Kielc. - Zgłębiajcie tajemnice nauki, która nie ma ojczyzny, a gdy skończycie studia i dołączycie do grona 150 tysięcy absolwentów naszego Uniwersytetu, bądźcie jego ambasadorami, niezależnie od tego, czy w kraju, czy poza granicami, korzystajcie z wiedzy i doświadczenia waszych nauczycieli, a jednocześnie pielęgnujcie umiejętność krytycznego i niezależnego myślenia – mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W tym kontekście rektor przywołał słowa francuskiego chemika Louis Pasteura, który napisał, że „że nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat”.

W przemówieniu rektora pojawiło się także nawiązanie do słów Alberta Einsteina, który zapytany o to, skąd się biorą odkrycia odpowiedział - „ Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Przypadkowo znajdzie się jakiś nieuk, który tego nie wie. I to właśnie on robi odkrycie”. Prof. Jacek Semaniak życzył studentom i pracownikom naukowym sukcesów naukowych i odkryć.

Gościem inauguracji był wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Wiesław Caban, który mówił o losach polskich zesłańców na Syberii w XIX wieku.