W świecie geometrycznego dyskursu

Na rysunku, grafice można usłyszeć dźwięki łódzkiej fabryki albo poznać losy absolwentów uczelni. Takie inspiracje pojawiają się na 5 Międzynarodowej wystawie GRID.

Wystawę można obejrzeć w Instytucie Sztuk Pięknych UJK przy ulicy Podklasztornej. Jest ona częścią 3 Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Artystycznej „Geometria w dyskursie – dyskurs w geometrii”. - Są tutaj rysunki, grafiki, kolaże, grafika cyfrowa, nowe technologie. Cieszy mnie to bogactwo . Jak powstała ta wystawa poczułem fajną energię, coś wzniosłego i radosnego. Twórcy przysyłają nam swoje prace nie wiedząc, co się z nimi stanie, w jakim towarzystwie się znajdą, jakie pojawią się zależności. A mimo to wydaje się, że nie można żadnego obrazu z tej wystawy ująć, bo będzie niepełna. A zarazem każdy z tych obrazów charakteryzuje się indywidualnością. To jest magia sztuki – mówił prof. dr hab. Wiesław Łuczaj z Instytutu Sztuk Pięknych UJK, kurator wystawy podczas jej finisażu.

Prof. Łuczaj opowiadał gościom o każdym z wystawianych dzieł, o jego autorze, genezie, kontekstach i dyskursie, który są bardzo ważne w przypadku tej wystawy. „Grid" można traktować jako sieć powiązań (geometryczną kratkę, siatkę) i taka struktura dominuje na wystawie. Dzieła wchodzą w dyskurs z otaczającym światem, na przykład są powiązane z dźwiękami fabryki, albo losami absolwentów uczelni wyższych.

Na wystawie znalazły się dzieła przedstawicieli kilku polskich ośrodków akademickich, a także prace przysłane z Czech, Węgier, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Austrii.

- Cieszy mnie ta wystawa, która promieniuje na Kielce, a swoim zasięgiem wykracza zdecydowanie poza Polskę, co widać na liście autorów – mówił dr hab. Sławomir Koziej, prof. UJK, dziekan Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego. Finisaż wystawy uświetnił koncert kameralny Agaty Kurzyk.

Wystawę GRID można oglądać do 18 października w Galerii XS w Instytucie Sztuk Pięknych UJK przy ulicy Podklasztornej 117. 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka