Służyliśmy nauce

Okazji do świętowania było wiele. Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uroczyście podsumował miniony rok akademicki i 25 lat swojego istnienia.

Dwa jubileusze - 25 lat wydziału, 20 lat Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa, a do tego tradycyjne uhonorowanie wyróżniających się studentów i absolwentów. Spotkanie w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu miało wyjątkowy charakter. – Mamy rok jubileuszowy, co jest okazją do podsumowań i wspomnień, ale też okazją do spojrzenia w przyszłość. Siłą naszego wydziału jest to, że wciąż się rozwija – mówiła dr Magdalena Molendowska, pełniąca obowiązki dziekana wydziału. Nie mogło zabraknąć podziękowań dla dr. hab. prof. UJK Wojciecha Saletry, który kierował wydziałem przez pięć minionych lat.

O pierwszych latach istnienia wydziału opowiadał prof. dr hab. Ryszard Czarny, jego pierwszy dyrektor. – Byliśmy pierwszym wydziałem szkół pedagogicznych w Polsce, który nie kształcił nauczycieli – mówił profesor. Podkreślił, że siłą wydziału była kadra naukowa. – Pracowali u nas: były prezes Trybunału Konstytucyjnego, dwóch sędziów tego trybunału, wieloletni prezydenta Krakowa, dwóch konstytucyjnych ministrów – wyliczał prof. Czarny. Jego zdaniem, udało się zaprzeczyć zarzutom stawianym przez część opinii publicznej. – Mimo, że nauczyciele akademiccy wychowani byli w poprzednim okresie ustrojowym, jednak udało nam się w okresie próby i przemian ustrojowych, społecznych i politycznych w naszym kraju zachować jedną podstawową cechę. Służyliśmy nauce, a nie ideologii – mówił prof. Ryszard Czarny.

Do jubileuszu dawnego Instytutu Nauk Politycznych nawiązał jego twórca i wieloletni dyrektor, profesor Kazimierz Kik. – Przybyliśmy do Kielc z rożnych ośrodków akademickich aby stworzyć coś nowego. Ja warszawiak, jestem od 27 lat kielczaninem.  To był piękny czas – mówił prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem, miarą sukcesu kieleckiej politologii jest bogata lista absolwentów tego kierunku, którzy zajmują ważne stanowiska. Jedną z nich jest Diana Głownia, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiej, która pojawiła się na uroczystości i wspominała studenckie czasy.

Bohaterami święta byli też obecni studenci i tegoroczni absolwenci wydziału, którzy wyróżnili się wynikami w nauce oraz działalnością naukową i społeczną. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, nagrody i wyróżnienia.