Pieśń dwunastu panien i wianki

W Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się III Świętojańskie Spotkanie. – To najlepszy moment i miejsce na taką imprezę. Przed nami noc świętojańska i święto patrona naszej uczelni – mówił dr Henryk Suchojad podczas przywitania gości.

Spotkanie zaczęło się od barwnej opowieści dr hab. prof. UJK Małgorzaty Krzysztofik z Instytutu Filologii Polskiej o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Najważniejszym dziełem Jana  z Czarnolasu była tego dnia „Pieśń Świętojańska o Sobótce” składająca się z  dwunastu  pieśni, czytanych przez dwanaście panien. W rolę panien wcieliły się profesorki naszej uczelni i przedstawicielki zaprzyjaźnionych instytucji. Pieśń I przeczytała dr hab. prof. UJK Barbara Zbroińska, prorektor do spraw rozwoju i finansów UJK. Ostatnią, słynną pieśń „Wsi spokojna, wsi wesoła” przeczytała dr hab. prof. UJK Marzena Marczewska, prodziekan do spraw ogólnych i współpracy z zagranicą Wydziału Humanistycznego.

Leszek Gawlik z Muzeum Wsi Kieleckiej, współorganizator spotkania,  wygłosił pogadankę o zwyczajach nocy świętojańskiej. Nie zabrakło wianków, które, z pomocą organizatorów, wyplatali goście – uczniowie i nauczyciele  V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, Akademickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach i szkoły podstawowej z Bolmina.

Iryna Witiuk