Za nami Festiwal Polonistyki

Kwestie kultury językowej i upamiętnienie Josepha Conrada Korzeniowskiego to główne tematy Festiwalu Polonistyki.

Dwudniowy festiwal rozpoczęła II Ogólnopolska Studencko - Doktorancka Konferencja Naukowa „Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo”.

Konferencję uroczyście otworzył Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. UJK dr hab. Janusz Detka. Uczestnicy konferencji reprezentowali 11 ośrodków akademickich, takich jak: Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prelegenci przedstawili referaty na temat: gwar, dialektów i regionalnych odmian polszczyzny, stylu pisarzy, normatywnych aspektów polszczyzny oraz rozważań nad dyskursem medialnym.

Kolejnego dnia festiwalu odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Josepha Conrada. W tym roku obchodzimy 160 rocznicę urodzin autora „Jądra ciemności” i Sejm RP uchwalił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs na wiersz dotyczący twórczości Conrada. Jury, w skład którego wchodzili członkowie Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Humanistycznego, starannie oceniło nadesłane prace.

Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Misztal z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, drugie zajęli: Piotr Machulski z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Oliwii Kamińskiej z Gimnazjum im. Karola Wojtyły Papieża Polaka w Kostomłotach Drugich. Trzecie miejsce zajęły Dominika Skiba z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Karolina Bugajska, absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Przyznano też kilka wyróżnień. Otrzymali je:  Dorota Rogula i Barbara Tomaszewska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Alicja Orłowska i Natalia Kurkiewicz z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Sebastian Kozubek z V LO im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Wydarzenie zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne oraz Samorząd Studentów UJK.

Katarzyna Ostrowska, pio