"Spotkanie ze źródłem archiwalnym"

W środę, 29 marca odbędzie się kolejne "Spotkanie ze źródłem archiwalnym". Tym razem poświęcone będzie Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Dnia 29 marca (środa) 2017 r. o godzinie 16.00, w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57, odbędzie się kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. “Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych w źródle archiwalnym”. Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Po otwarciu obrad, jako pierwszy wystąpi Karol Wołek (doktorant, Katolicki Uniwersytet Lubelski), który przedstawi działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) zaprezentuje gościom Spotkania „Historię Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych”. Następnie Joanna Kolankowska (studentka, Instytut Historii UJK) przedstawi prezentację na temat wyzwolenia obozu w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ na podstawie dokumentacji fotograficznej. Kolejnym prelegentem będzie mgr Ewa Kołomańska (Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddział Muzeum Wsi Kieleckiej). Referentka przygotowała prezentację na temat “Brygada Świętokrzyska w zbiorach i działalności naukowej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddziale Muzeum Wsi Kieleckiej”. Jako ostatni wystąpi Tomasz Świątkowski (student, Instytut Historii UJK), który zaprezentuje wspomnienia Mariana Rutkowskiego.

Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy: “Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych” przygotowana przez: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundację Odzyskajmy Naszą Historię oraz Fundację im. Kazimierza Wielkiego, “Materiały dotyczące Narodowych Sił Zbrojnych w opracowaniu - dar Marii Lisowskiej z Kielc” przygotowana przez Łukasza Guldona (Archiwum Państwowe w Kielcach) oraz wojskowe rzemiosło artystyczne Pawła Staszczaka (student, Instytut Historii UJK).

Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dr Edyta Majcher-Ociesa