O „granatowej" policji

We wtorek, 6 grudnia w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" odbędzie się konferencja poświęcona Polskiej Policji Generalnego Gubernatorstwa. Jej współorganizatorem jest Instytut Historii UJK.

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Katedra Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają na konferencję naukową pt. Policja Polska „granatowa" w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1945, która odbędzie się 6 grudnia (wtorek) 2016 r. w Kielcach.

Patronatem honorowym konferencję objął Komendant Główny Policji.

Swój udział zgłosiło 19 historyków, pasjonatów historii i policjantów z 8 ośrodków naukowych z kraju i zagranicy. Referaty dotyczą szerokiej problematyki, m.in. struktury Policji „granatowej", materiałów, na podstawie których bada się jej działalność czy współpracy policjantów „granatowych" z Polskim Państwem Podziemnym. Przedmiotem badań są również losy powojenne policjantów „granatowych". Niektórzy z referentów już w tytułach sugerują złożoność postaw występujących wśród funkcjonariuszy podczas II wojny światowej.