Ćwierć wieku wideochirurgii

Ćwierć wieku wideochirurgii W Kielcach trwa konferencja poświęcona wideochirurgii. Biorą w niej udział polscy i zagraniczni eksperci.

Uroczystego otwarcia konferencji odbywającej się w Hotelu Binkowski dokonał prof. dr hab. Stanisław Głuszek, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego do spraw medycznych. - Wg opisów biograficznych Picasso najpierw posiadł na tyle malarskie rzemiosło, że dobrze  skopiował „Infantkę” Velasqueza. W późniejszym okresie sam stworzył własny pomysł i wizję tego dzieła.  Jest to rzetelny obraz rzemiosła, które w zaawansowaniu staje się podstawą artyzmu, talentu, sztuki. Nikt przecież nie będzie z uwagą traktował lekarza - chirurga, który pojęcie sztuki chirurgicznej odniesie do niekontrolowanej awangardy artystycznej, a w tym wydaniu miała by ona  służyć cierpiącemu człowiekowi i być np. podstawą działań chirurgicznych – mówił profesor Stanisław Głuszek.

Podkreślił, że w zawodzie chirurga konieczne jest ciągłe samodoskonalenie, a w skali ogólnej potrzebna jest inwestycja w rozwój naukowy młodych lekarzy. - W tworzenie postaci chirurgów stanowiących konstelację dążenia do doskonałości w praktyce, która w medycynie i chirurgii nie może być oddzielona od rozwoju naukowego. Dopiero to uzupełnienie stanowi podstawę do kreowania liderów w chirurgii, podnoszących jej poziom, zwiększając skuteczność medycyny i bezpieczeństwo chorych. Taka jest moja filozofia – podkreslił profesor. 

W kolejnej części głos zabrał prof. dr hab. Marek Jackowski, przewodniczący sekcji wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich, który przedstawił światową i polską historię wideochirurgii. Otwarcie konferencji uświetnił recital muzyczny Artura Jaronia.  

Celem trzydniowego sympozjum jest podkreślenie rangi chirurgii małoinwazyjnej w rozwoju medycyny polskiej oraz prezentacja postępów światowych i polskich w tej dziedzinie chirurgii. W programie znajdzie się  historia ewolucji wideochirurgii, jej znaczenie w Polsce i na świecie, transformacja technik chirurgicznych otwartych w kierunku technik małoinwazyjnych oraz możliwości zastosowania  tych technik w poszczególnych dyscyplinach zabiegowych: chirurgii układu pokarmowego, zwłaszcza w chirurgii dróg żółciowych, połączenia przełykowo-żołądkowego, jelita grubego, bariatrii, chirurgii endokrynologicznej, ginekologicznej i torakochirurgii.

Okazją do podjęcia tej tematyki są obchody 25. rocznicy rozpoczęcia ważnego etapu rozwoju chirurgii małoinwazyjnej w Polsce.

Organizatorzy: Sekcja Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ w Kielcach, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Fundacja "Dla Rozwoju Chirurgii" w Kielcach.

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka