W cielesnym paradygmacie

"Ciało jako paradygmat kultury i natury" to tytuł międzynarodowej konferencji, która odbywa się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

- Pomysł tej sesji narodził się w Zakładzie Badań Kulturowych. Tematem jest ciało pokazane z różnych stron i bardzo różnymi metodami.  To jest ciało widziane w perspektywie literatury, w perspektywie języka oraz szeroko pojętej kultury, przywoływane są też konteksty filozoficzne. Będzie to wielowymiarowe oglądanie ciała – mówi dr hab. prof. UJK Janusz Detka, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W konferencji biorą udział naukowcy z wielu polskich ośrodków akademickich, a także goście zagraniczni. – Naszą konferencję można nazwać  „ wyszehradzką”, gdyż oprócz nas, są tutaj Słowacy, Czesi i  Węgrzy – podkreśla prof. Janusz Detka.

Wśród wystąpień plenarnych pojawiły się opisy ciała między innymi w prozie Brunona Schulza i Milana Kundery, felietonach Manueli Gretkowskiej, czy poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Były także wątki dotyczące pokazywania ciała w literaturze staropolskiej, kulturze baroku, czy prozie socrealistycznej.

Równolegle odbywa się konferencja naukowa dla studentów i doktorantów „Kategorie ciała w kulturze”. W planach jest zorganizowanie kolejnej konferencji, dotyczącej tym razem przestrzeni, jako paradygmatu kultury.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2016-10-19 19:28