"25 lat Wideochirurgii w Polsce". XIX Zjazd Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich

W dniach 20-22 października w hotelu Binkowski w Kielcach odbędzie się współorganizowana przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK konferencja poświęcona wideochirurgii. Wezmą w niej udział polscy i zagraniczni eksperci.

W dniach 20-22 października w hotelu Binkowski w Kielcach odbędzie się konferencja poświęcona wideochirurgii. Wezmą w niej udział polscy i zagraniczni eksperci.

Celem sympozjum jest podkreślenie rangi chirurgii małoinwazyjnej w rozwoju medycyny polskiej oraz prezentacja postępów światowych i polskich w tej dziedzinie chirurgii. W programie znajdzie się  historia ewolucji wideochirurgii, jej znaczenie w Polsce i na świecie, transformacja technik chirurgicznych otwartych w kierunku technik małoinwazyjnych oraz możliwości zastosowania  tych technik w poszczególnych dyscyplinach zabiegowych: chirurgii układu pokarmowego, zwłaszcza w chirurgii dróg żółciowych, połączenia przełykowo-żołądkowego, jelita grubego, bariatrii, chirurgii endokrynologicznej, ginekologicznej i torakochirurgii.

Okazją do podjęcia tej tematyki są obchody 25. rocznicy rozpoczęcia ważnego etapu rozwoju chirurgii małoinwazyjnej w Polsce. Pierwsza cholecystektomia laparoskopowa zostałą wykonana 15 maja 1991 roku w Poznaniu przez zespół prof. Mariana Smoczkiewicza z udziałem chirurga francuskiego prof. Domergue’a. Natomiast w czerwcu 1991 zespół prof. Marka Krawczyka (Warszawa) wykonał samodzielnie pierwszą cholecystektomię laparoskopową w Polsce.

Organizatorzy: Sekcja Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ w Kielcach, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Fundacja "Dla Rozwoju Chirurgii" w Kielcach.