Żydzi a wojsko polskie

Aktywność wojskową Żydów ograniczały względy religijne i antysemickie nastroje części Polaków. Z drugiej strony są przykłady żydowskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za Rzeczpospolitą.

To tematyka konferencji poświęconej obecności Żydów w polskich formacjach wojskowych w XIX i XX wieku. - Od wczesnego średniowiecza do Polski przybywały karawany kupców żydowskich, którzy tutaj odnajdywali swoje miejsce na Ziemi, byli obdarowywani przez książąt i władców polskich przywilejami,  doceniając w ten sposób ich wpływ  w rozwój gospodarczy. W czasie zaborów Żydzi razem z Polakami walczyli z zaborcą, wchodząc do struktur wojskowych – mówi dr hab. prof. UJK Beata Wojciechowska, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Konferencja zorganizowana została przez Instytut Historii UJK i kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. – Społeczność żydowska uczestniczyła w budowie polskiej państwowości i ma w tym zasługi, ale były też konflikty. Nasze wzajemne relacje trzeba budować na prawdzie historycznej i poznaniu tej prawdy służy nasza konferencja – mówi dr Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

W dwudniowej konferencji wzięło udział przeszło 30 historyków i badaczy z kilku ośrodków akademickich. 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2016-10-14 13:03

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka