Podróż zapisana słowem

Podróżowanie wpisane jest w naturę człowieka. Tak jak chęć podzielenia się wrażeniami z podróży. Podróżopisarstwo jest tematem międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej „Borders and Crossings” w Instytucie Filologii Obcych UJK.

W konferencji bierze udział ponad 50 naukowców z kilkunastu krajów. Tematem jest podróżopisarstwo, jako efekt „przekraczania granic”. Analizie poddane zostaną znane utwory literackie, a także osobiste zapiski w pamiętnikach. - Warto pamiętać, że podróżnikiem niewątpliwie był patron naszego Uniwersytetu, poeta polskiego renesansu, Jan Kochanowski. Po ukończeniu studiów w zakresie literatury klasycznej przez piętnaście lat podróżował po ówczesnych Włoszech, Francji i Niemczech, ale po powrocie docenił uroki swej rodzinnej ziemi – chociaż przyznawał otwarcie, jak bardzo wzbogaciło go doświadczenie podróży – mówiła podczas otwarcia konferencji dr hab. Marzena Marczewska, prof. UJK, prodziekan ds. ogólnych i współpracy z zagranicą Wydziału Humanistycznego. Przypomniała fraszkę Jana Kochanowskiego „Do gór i lasów”.

Konferencja „Borders and Crossings” potrwa do środy, 14 września.  W programie, oprócz sesji naukowych, przewidziano wycieczkę do zamku w Chęcinach.