Pomiędzy matematyką, biologią i medycyną

W Sandomierzu trwa się XXII Krajowa Konferencja Zastosowań Matematyki w Biologii i Medycynie.

Podczas konferencji swoimi doświadczeniami dzielą się naukowcy reprezentujący nauki matematyczne, przyrodnicze i medyczne. W sandomierskiej konferencji bierze udział 66 naukowców reprezentujących nauki przyrodnicze oraz nauki ścisłe, wśród nich trzech zaproszonych zagranicznych naukowców, wygłoszonych zostanie 50 wykładów.

Sesja inauguracyjna odbyła się 6 września w Sali Rycerskiej Zamku królewskiego w Sandomierzu. Wzięli w niej udział mieszkańcy Sandomierza, w większości uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Podczas otwarcia konferencji profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreślił, że sandomierska konferencja wpisuje się w światowy trend rozwoju nauki, bowiem spotykają się naukowcy reprezentujący różne dziedziny nauki, co stymuluje rozwój zarówno nauk przyrodniczych, jak i matematycznych.

Organizatorem konferencji jest Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przy pomocy Warsaw Center of Mathematics and Computer Science. Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem burmistrza Sandomierza, Marka Bronkowskiego oraz Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego.