Dla tych, którzy lubią pomagać

Są jeszcze wolne miejsca na kierunku praca socjalna na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Studenci, którzy rozpoczną naukę w nowym roku akademickim mogą liczyć na więcej zajęć praktycznych przygotowujących do zawodu. Rekrutacja uzupełniająca trwa do 16 września.

Są jeszcze wolne miejsca na kierunku praca socjalna na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Studenci, którzy rozpoczną naukę w nowym roku akademickim mogą liczyć na więcej zajęć praktycznych przygotowujących do zawodu. Rekrutacja uzupełniająca trwa do 16 września.

To studia, które dają szansę na zdobycie zawodu przyszłości i rozwoju personalnego. Praca socjalna stwarza szerokie perspektywy zatrudnienia (jako pracownik socjalny, asystent, terapeuta, doradca, animator) tak w kraju, jak i za granicą w systemie wsparcia społecznego (placówkach, instytucjach, organizacjach pozarządowych w sektorze państwowym i prywatnym takich jak: ośrodki pomocy społecznej, centra integracji społecznej, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, świetlice środowiskowe, schroniska dla bezdomnych, ośrodki interwencji kryzysowej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne, hospicja).

Do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, bez względu na realizowaną podczas studiów specjalność, uprawnia ukończenie studiów wyższych pierwszego albo drugiego stopnia o kierunku praca socjalna (na podstawie art. 116 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z dn. 29.06.2016 r. poz.930)

Celem kształcenia jest wyposażenie studentów w wiedzę ujętą w programie nauczania, ukształtowanie umiejętności praktycznych niezbędnych do podejmowania działań wynikających ze studiowanej specjalności oraz kompetencji pozwalających na aktywny udział w działaniach realizowanych w zakresie opieki, resocjalizacji, profilaktyki, pomocy i wsparcia oraz pracy z osobami starszymi.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego jako jedyna uczelnia publiczna w regionie oferuje studia na kierunku praca socjalna. Jako jedna z nielicznych w kraju umożliwia także kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia, magisterskich. Do wyboru są trzy specjalności:

praca socjalna z rodziną

praca socjalna z osobą z niepełnosprawnością i zależną

praca socjalna z seniorem (nowość od roku akademickiego 2016/2017)

 

Co można zyskać studiując pracę socjalną?

Wiedzę – dotyczącą uwarunkowań procesów zaburzających, utrudniających lub eliminujących możliwość samodzielnego funkcjonowania ludzi i realizowania przez nich ról społecznych odpowiednio do wieku, płci i statusu społecznego, związków pomiędzy socjosferą człowieka a przebiegiem jego życia, jakością życia i aktywnością realizowaną w różnych obszarach społecznego funkcjonowania.

Umiejętności – rozpoznawania problemów społecznych, „odczytywania” potrzeb społecznych i życiowych poszczególnych jednostek i grup, określania i optymalizacji założonych działań nakierowanych na poprawę jakości życia tych osób.

Kompetencje – do pracy z osobami wymagającymi pomocy, opieki i wsparcia tak w formach instytucjonalnych i środowiskowych jak też pozainstytucjonalnych.

 

Studia na pracy socjalnej to studia o profilu praktycznym. Na II i III roku studiów do zrealizowania jest aż 450 godzin praktyk.

Zapisy: www.ujk.edu.pl/rekrutacja

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka