Pedagogika - lubię to!

To kierunek najczęściej kojarzący się z pracą w szkole i przedszkolu. Tak naprawdę daje o wiele szersze możliwości. Absolwenci znajdują zatrudnienie m.in. w placówkach oświatowo-wychowawczych, poradniach, ośrodkach dla uzależnionych, a nawet w sądach. Dlaczego jeszcze warto studiować pedagogikę?

Dlaczego warto studiować pedagogikę?

  • Studia na kierunku pedagogika dają możliwość rozwoju osobistego oraz zdobycia ciekawej i odpowiedzialnej pracy.
  • Absolwent studiów pedagogicznych jest przygotowany do wykonywania obowiązków zawodowych w różnych środowiskach wychowawczych,  instytucjach i ośrodkach wspomagających rozwój dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. W związku z tym, że pracę pedagoga cechuje zarówno praktyczność, jak i konieczność posiadania rzetelnej wiedzy teoretycznej, w programie studiów istotną rolę odgrywa interdyscyplinarna wiedza z zakresu nauk społecznych i humanistycznych oraz odniesienie jej do praktycznych wymiarów przyszłych zadań zawodowych. Poza blokiem przedmiotów pedagogicznych ważne miejsce zajmuje psychologia, socjologia oraz inne nauki humanistyczne i społeczne. Zdobyta podczas studiów wiedza pozwala pełnić role zawodowe: pedagoga, opiekuna, doradcy, nauczyciela.
  • Absolwent studiów pedagogicznych jest człowiekiem dojrzałym, rozumie siebie oraz innych i dzięki temu jest przygotowany do pracy w zmiennej rzeczywistości społecznej. Wbrew obiegowej opinii studia te nie przygotowują wyłącznie do pracy z dzieckiem. Poza pracą w szkole i przedszkolu wiele osób po ukończeniu studiów pedagogicznych wykonuje inne zawody pracując między innymi w placówkach oświatowo-wychowawczych, domach opieki społecznej, instytucjach opieki i wychowania w środowisku, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, sądach, kuratorskich ośrodkach pracy z młodzieżą, izbach dziecka, ośrodkach dla uzależnionych, zakładach karnych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich.
  • Zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych na kierunku pedagogika mogą w ramach programu ERASMUS+ realizować semestr lub rok studiów na uczelniach zagranicznych, z którymi Uniwersytet Jana Kochanowskiego podpisał stosowną umowę.
  • Zaletą studiów pedagogicznych w UJK jest fakt, że wyboru specjalności dokonuje się dopiero po drugim semestrze, a więc wtedy gdy student już wie co go interesuje i łatwiej potrafi dokonać trafnego wyboru. Po ukończeniu studiów I stopnia specjalność można zmienić.

Obecnie na kierunku pedagogika oferowane jest kształcenie w ramach następujących specjalności:

- doradztwo zawodowe i personalne

- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną

- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z językiem angielskim

- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z językiem rosyjskim

- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną

- gerontopedagogika z aktywnością społeczną seniorów

- pedagogika środowiskowa i socjalna

- profilaktyka społeczna z rekreacją

- psychopedagogika opiekuńczo-terapeutyczna

- resocjalizacja z profilaktyką społeczną

- profilaktyka kryminologiczna z kryminalistyką

 

  • Studia na kierunku pedagogika w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach  pozwalają  zdobyć pełne wykształcenie, na które składają się:

- trzyletnie studia licencjackie (studia I stopnia)

- dwuletnie studia magisterskie (studia II stopnia)

- czteroletnie studia doktorskie (studia III stopnia)

Osoba, która zdecyduje się na wszystkie trzy etapy studiów ma możliwość otrzymania stopnia doktora nauk społecznych w zakresie pedagogiki.

Studenci i doktoranci mogą rozwijać swoją dodatkową aktywność (m.in.: naukową, badawczą, artystyczną, społeczną) w 1 doktoranckim i 17 studenckich kołach naukowych.

Pedagogika to nauka, praca, i zabawa. Dołącz do nas!

Rekrutacja: https://www.ujk.edu.pl/rekrutacja/

Kandydaci mają do wyboru aż 11 specjalności. Co ważne, decyzję podejmują dopiero po drugim semestrze, gdy już wiedzą, co najlepiej odpowiada ich zainteresowaniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Student pedagogiki to osoba odpowiedzialna, lubiąca siebie i innych, otwarta na świat. Te cechy są niezbędne w przyszłej pracy zawodowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studenci mają możliwość wszechstronnego rozwoju. Mogą realizować swoje artystyczne i naukowe pasje w studenckich kołach naukowych.

Fot. Kinga Gołąbek, Małgorzata Krawczyk-Blicharska, Izabela Jaros, Kazimierz Kunisz

 

Ostatnia aktualizacja: Tomasz Nowak, 2016-07-15 12:07

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka