II Świętojańskie Spotkania

Głośne czytanie pieśni Jana Kochanowskiego przez znane osoby ze świata nauki i kultury, wystawa starodruków i występ zespołu Kowalanki - to tylko część atrakcji, jaka czekała na uczestników II Świętojańskich Spotkań.

Wydarzenie odbyło się w czwartek, 9 czerwca w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Część pierwsza mająca charakter informacyjno - edukacyjny przeznaczona była dla licznie przybyłych uczniów z podkieleckich szkół: Lechowa, Kowali i Piekoszowa. Mieli oni okazję obejrzeć film o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego, zwiedzić gmach biblioteki, zobaczyć, specjalnie na ten dzień przygotowaną, wystawę zatytułowaną „Książki w czasach Jana Kochanowskiego", zawierającą  XVI-wieczne stare druki ze zbiorów specjalnych uczelnianej biblioteki.

Później rozpoczęła się część oficjalna. Na widowni obok uczniów pojawili się studenci i pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz zaproszeni goście. Zgromadzonych w obszernej Czytelni Ogólnej przywitał dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, dr Henryk Suchojad oraz profesor Barbara Zbroińska, prorektor ds. rozwoju i finansów UJK. Po ogłoszeniu przez przewodniczącego jury, dr. hab. Krzysztofa Jaworskiego wyników I Konkursu Literackiego „Idź w ślady Jana Kochanowskiego i napisz fraszkę", prelekcję na temat pieśni poety z Czarnolasu wygłosiła dr hab. Małgorzata Krzysztofik. Po tym wprowadzeniu, odbyło się głośne czytanie pieśni Kochanowskiego, w którym uczestniczyli: dr hab. prof. UJK Barbara Zbroińska – prorektor UJK, prof. zw. dr hab. Krzysztof Grysa – prorektor Politechniki Świętokrzyskiej, Danuta Kapinos dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, Andrzej Dąbrowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Wiesława Rutkowska – dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach, Rafał Nowak – dyrektor Wzgórza Zamkowego, Monika Patuszyńska dyrektor do spraw artystycznych Institute of Design, dr hab. Marzena Marczewska – prodziekan Wydziału Humanistycznego UJK, prof. zw. dr hab. Krzysztof Bracha – Instytut Historii UJK, prof. zw. dr hab. Waldemar Kowalski – Instytut Historii UJK, dr hab. prof. UJK Jacek Pielas – Instytut Historii UJK, dr Lidia Mazur- Mierzwa – wicedyrektor Instytutu Filologii Obcych oraz Andrzej Antoniak – wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej i dr Henryk Suchojad – dyrektor BU. Zgromadzeni wysłuchali również dwóch krótkich fraszek nagrodzonych w konkursie literackim. W części artystycznej wystąpił zespół ludowo-obrzędowy „Kowalanki".

Na koniec do biblioteki przybyli najmłodsi uczestnicy imprezy – uczniowie klas pierwszych z Kielc. Po skromnym poczęstunku wszyscy, bez względu na wiek, wzięli licznie udział w warsztatach robienia kwiatów z krepiny włoskiej oraz w warsztatach z tyfloinformatyki. Na świeżym powietrzu wokół gmachu biblioteki odbyły się gry i zabawy oraz konkursy, które poprowadzili pracownicy biblioteki i Muzeum Zabawek i Zabawy.

dr Jolanta Drążyk

Galeria  zdjęć