Geografia, piękna nauka

„Geografia wobec wyzwań współczesności” to tytuł seminarium, które odbyło się na naszej uczelni z okazji Ogólnopolskiego Dnia Geografa.

W seminarium uczestniczyło trzystu uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy i geografii i zachęcenie uczniów do studiowania tego kierunku. Mówił o tym prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podczas otwarcia seminarium. – Geografia to piękna nauka, która pozwala przekraczać granice, poznawać nowe miejsca, rożnorodne kultury  - mówił rektor.

Tematem tegorocznych obchodów była „Geografia wobec wyzwań współczesności”. Takim wyzwaniem jest geoinformacja, o której mówił dr hab. Prof. UJK Roman Suligowski z Instytutu Geografii UJK. Wśród prelegentów byli przedstawiciele kieleckiego Geoparku. W programie seminarium, oprócz sesji plenarnej, były warsztaty tematyczne, prowadzone przez pracowników, doktorantów, studentów a także zaproszonych gości. Seminarium miało charakter dnia otwartego. – Mam nadzieję, że część z gości w przyszłości wybierze studia na naszej uczelni związane z geografią, turystyką – mówi prof. Tadeusz Ciupa, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Organizatorami byli Instytut Geografii UJK i Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk.