Tak się studiuje medycynę

Ponad 200 licealistów wzięło udział w Dniu Otwartym Kierunku Lekarskiego. Uczniowie pod okiem studentów pierwszego roku mogli przekonać się, jak wyglądają zajęcia w prosektorium, zbadać poziom cukru we krwi i dowiedzieć się, jaka dieta może pomóc w zdaniu matury.

Wielu licealistów, którzy w czwartek, 21 kwietnia odwiedzili Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu poważnie myśli o studiowaniu medycyny. Kierunek został otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w ubiegłym roku, a o przyjęcie na jedno miejsce ubiegało się ponad 40 osób.

Dzień Otwarty rozpoczął się od wykładu z anatomii. Prof. zw. dr hab. Tadeusz Kuder opowiadał m.in. o mózgu Alberta Einsteina i niezwykłych zdolnościach osób dotkniętych autyzmem, a prof. UJK dr hab. Aleksander Szczurkowski przybliżył problematykę komórek macierzystych.

Najwięcej emocji wzbudziły oczywiście zajęcia w prosektorium. Uczniowie mogli zbadać ludzkie narządy: tarczycę, serce, mózg i nauczyć się odczytywać zdjęcia RTG. Na sekcji histologicznej dowiedzieli się, jakie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie na skutek palenia papierosów i imprezowania. Sami też mogli poddać się różnym badaniom: od pomiarów ciśnienia i poziomu glukozy po zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz skorzystać z porad żywieniowych. Kolejną propozycją był kurs pierwszej pomocy.

Dzień Otwarty stanowił okazję do zobaczenia sal wykładowych, sprzętu, na jakim uczą się przyszli lekarze, poznania specyfiki zajęć, a przede wszystkim do rozmów ze studentami pierwszego roku, którzy byli organizatorami tego wydarzenia. Żacy przekonywali, że warto wybrać medycynę, która, choć jest  trudnym kierunkiem, zapewnia stabilizację zawodową i daje szerokie perspektywy rozwoju. Maturzyści pytali przede wszystkim o najchętniej wybierane specjalizacje, zasady odbywania praktyk i wymagania na pierwszym roku studiów.

Na Dniu Otwartym nie zabrakło przedstawicieli kieleckich szkół: I LO imienia Stefana Żeromskiego, II LO imienia Jana Śniadeckiego, IV LO, V LO imienia Księdza Piotra Ściegiennego, VI LO imienia Juliusza Słowackiego, Zespołu Szkół Eketrycznych, Liceum imienia Świętej Jadwigi Królowej, I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego, ale też tych spoza Kielc: LO imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej, LO imienia ks. kard. Stefana Wyszińskiego w Staszowie i  LO w Miechowie.