O prawach człowieka w Europie i Afryce

Problemy praw człowieka w Europie i Afryce były tematem międzynarodowej konferencji naukowej w Sejmie RP.

To już siódma edycja, tym razem pod nazwą Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji 50. rocznicy podpisania Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka  oraz 35. rocznicy podpisania Afrykańskiej Karty Praw Człowieka i Ludów.

Konferencja odbyła się w dniach 17 - 19 kwietnia 2016 roku, a jej tematem były „Systemy ochrony praw człowieka: europejski i afrykańskie.  Kontekst uniwersalny – specyfika regionalna – uwarunkowania realizacyjne”.

Tradycyjnie miejscem konferencji stała się Sala Kolumnowa gmachu Sejmu RP. Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji); Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich (Zarząd Główny); European Association of Former Members of Parliament of the Council of Europe Member States (FP-AP). Kierownictwo naukowe konferencji sprawuje prof. Jerzy Jaskiernia, za organizację odpowiada dr Kamil Spryszak.

W tym roku, podobnie jak poprzednio, liczba uczestników przekroczyła 300 osób. W konferencji brali udział prelegenci między innymi z Senegalu, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Hiszpanii, Brazylii, Turcji. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach był reprezentowany przez pracowników naukowo - dydaktycznych Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji oraz Instytutu Nauk Politycznych.

Efektem konferencji jest czterotomowe dzieło zawierające artykuły naukowe uczestników. Konferencję zaszczycili swoją obecnością i czynnym udziałem wybitni przedstawiciele  świata nauki i polityki.

Obok walorów naukowych przedsięwzięcie to było znakomitą okazją do promocji naszego Uniwersytetu.