Zapraszamy na wykład

Instytut Historii zaprasza na wykład Doc. dra hab. Dimitrija Karnauhova "Zsyłka Polaków na Syberię w historiografii rosyjskiej", który odbędzie się w czwartek, 11 lutego w sali nr 3 w budynku przy ul. Żeromskiego 5.

Zakład Historii XIX stulecia realizuje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki  pięcioletni projekt badawczy: Polscy zesłańcy na Syberii Zachodniej w drugiej połowie XVIII- XIX wieku w oczach Rosjan i ludności tubylczej.

W ramach projektu przeprowadzane są  obszerne kwerendy źródłowe w archiwach rosyjskich – zarówno centralnych (Moskwa, Petersburg), jak i regionalnych (Omsk, Tobolsk, Tomsk, Nowosybirsk). Prowadzone są też badania w archiwach i bibliotekach Kazachstanu, bowiem w XIX wieku północna część dzisiejszego Kazachstanu zaliczana była do Syberii Zachodniej.

Efektem projektu będą konferencje (Omsk i Kielce) i wykłady pracowników naukowych,  publikacje opracowań naukowych, wydawnictwa źródłowe charakteryzujące wzajemne relacje między polskimi zesłańcami a mieszkańcami Syberii. Powołana została seria wydawnicza w ramach której publikowane są najciekawsze relacje o pobycie Polaków na syberyjskiej zsyłce

W skład zespołu badawczego oprócz pracowników Instytutu Historii wchodzą rosyjscy badacze polskiej zsyłki w XVIII – XIX wieku z Omska, Tomska, Nowosybirska, i Jekaterynburga. Oficjalnym partnerem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest Omski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Stołypina

Dodatkową wartością realizowanego projektu jest dalszy rozwój badań w Instytucie Historii UJK nad stosunkami polsko-rosyjskimi w XVIII i  XIX wieku.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2016-02-14 21:35