Dzień Otwarty Instytutu Historii

W piątek, zapraszamy na kolejny Dzień Otwarty Instytutu Historii. Będzie to fascynująca podróż ze źródłami od starożytności aż do czasów nam współczesnych.

W piątek, 19 lutego zapraszamy na kolejny Dzień Otwarty Instytutu Historii. Będzie to fascynująca podróż ze źródłami od starożytności aż do czasów nam współczesnych.

Wykłady połączone z prezentacjami multimedialnymi i utworami muzycznymi oraz konkursami poświęcone zostały różnorodnej problematyce. Rozpoczynamy od „złośliwych” starożytnych historyków i Kielecczyzny jako archeologicznej Mekki poprzez dyskusje nad chrztem Polski  z racji przypadającej 1050 rocznicy tego wydarzenia. Kolejny blok tematyczny tworzą wykłady z okresu staropolskiego, poświęcone wielonarodowej Rzeczypospolitej, kulturze politycznej i uniom polsko-litewskim a także tajemnicom, jakie kryją inskrypcje w kamieniu i spiżu. W XIX wieku pochylimy się nad trudnymi relacjami Polski z Rosją. Etos Armii Krajowej z okresu II wojny światowej i problematyka żydowska otworzą blok tematów z XX stulecia. Prześledzimy, czy Stalin przygotowywał się do najazdu na Zachód w 1941/1942 r., jak wyglądały milenijne „kontrimprezy” w PRL-u a także, czy rok 1956 był przełomowy. Dowiemy się także, czy polskie utwory rockowe z lat 80-tych możemy traktować jako źródło historyczne. Wykładom będą towarzyszyć występy grupy rekonstrukcyjnej naszych studentów i doktorantów. Serdecznie zapraszamy do wyboru godzinnego bloku tematycznego złożonego z wykładu (30 min.), analizy różnorodnych źródeł (20 min.) i konkursu z nagrodami (10 min.)   

Impreza odbywać się będzie w Instytucie Historii przy ul. Żeromskiego 5 w Kielcach

Serdecznie zapraszamy

PROGRAM 


Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Dniem Otwartym IH w ubiegłym roku, prosimy koniecznie o wcześniejszy kontakt telefoniczny (41 349 73 06) lub mailowy (Instytut.Historii@ujk.edu.pl; dburdzy@ujk.edu.pl). Decyduje kolejność zgłoszeń do 15 lutego 2016 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany godzin poszczególnych bloków tematycznych, po uprzednim uzgodnieniu z zainteresowanymi szkołami.

Więcej informacji na stronie internetowej instytutu.

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka