Dzień Małego Naukowca

Czym jest materia i jak powstaje deszcz? Odpowiedzi na te i inne pytania znalazły dzieci, które wzięły udział w dniu otwartym przedszkola „Mini College”. Działająca na terenie kampusu UJK placówka w sobotę otworzyła swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych. Rodzice mogli podpatrzeć, jak wyglądają niestandardowe zajęcia dla najmłodszych i zapisać dziecko do przedszkola.

„Dzień Małego Naukowca” był okazją do zaprezentowania oferty placówki, która już prowadzi kolejny nabór. Przedszkole funkcjonuje przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego od stycznia. Jego uruchomienie spotkało się z żywym zainteresowaniem pracowników i studentów czelni, których dzieci mają pierwszeństwo w rekrutacji.

Poza podstawą programową, podopieczni „Mini College” realizują specjalnie przygotowany program naukowy, co w połączeniu ze ścisłą współpracą z uczelnią wyróżnia przedszkole na tle całego kraju. – Jesteśmy pierwszą tego typu placówką w Polsce znajdującą się w ścisłym centrum kampusu uniwersyteckiego. Ściśle współpracujemy z władzami uczelni. Jest to pierwsza tego typu placówka w kraju. Istnieje przedszkole przy Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nie jest to naukowe przedszkole, tylko przedszkole dla dzieci naukowców. My zaś jesteśmy skierowani na bezpośredni kontakt z nauką, jaki dzieci mają poprzez doświadczenia i eksperymenty, które wykonują w naszych salach dydaktycznych. Dzięki sąsiedztwu uczelni mamy też możliwość obserwowania eksperymentów w wykonaniu studentów i naukowców. Korzystamy z infrastruktury uczelni: planetarium czy biblioteki. My również oferujemy ze swojej strony pomoc: przyjmujemy praktykantów z pedagogiki, a najlepszych będziemy zatrudniać – mówi Adrian Lipa, prezes Fundacji na Rzecz Promocji Zdrowia PULS zarządzającej przedszkolem.

W placówce mogą uczyć się dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.  Przedszkole uzyskało subwencję oświatową, dzięki czemu nauka odbywa się bezpłatnie w ramach podstawy programowej. Za każdą dodatkową godzinę pobierana jest symboliczna złotówka.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2016-02-08 11:59