Ponad milion na badania dwutlenku tytanu

Projekt dr. Jakuba Szlachetko z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego znalazł się na liście rankingowej konkursu „Sonata Bis” organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Rozstrzygnięto tegoroczne konkursy Narodowego Centrum Nauki: „Maestro”, „Harmonia” i „Sonata bis”. Z dofinansowania skorzysta 157 naukowców, których projekty okazały się najlepsze spośród nadesłanych zgłoszeń. A tych było 760.

W grupie naukowców, którzy uzyskali dofinasowanie jedynym przedstawicielem świętokrzyskich uczelni jest dr Jakub Szlachetko z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Eksperci Narodowego Centrum Nauki docenili projekt kieleckiego naukowca „Wyznaczenie powierzchniowej i elektronowej struktury elektronowej w domieszkowanych związkach TiO2 w rzeczywistych warunkach pracy”. Dr Jakub Szlachetko dostanie na jego realizację 1,2 mln zł. Przedmiotem badań będą właściwości dwutlenku tytanu, obecnie najpopularniejszego fotokatalizatora – „ dogłębne zrozumienie własności fotokatalitycznych domieszkowanego TiO2 w konsekwencji może przyczynić się do dalszego rozwoju zastosowań chemicznych czy farmaceutycznych” – czytamy w opisie projektu.

Wyróżnienie dla dr. Jakuba Szlachetko z radością przyjęto w Instytucie Fizyki UJK. – To duży sukces dr. Jakuba Szlachetko, który obecnie przebywa w Instytucie Paula Scherrera w szwajcarskim Villigen. To jest też ważna sprawa dla kieleckiego środowiska naukowego, gdyż konkurencja w projektach jest bardzo duża – mówi prof. Marek Pajek, dyrektor Instytutu Fizyki UJK.

Dr Jakub Szlachetko jest kielczaninem, absolwentem fizyki naszej uczelni. Obecnie przebywa na urlopie naukowym w Szwajcarii, gdzie uzyskał doktorat na uniwersytecie we Fryburgu.