Dzień Judaizmu

Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach był współorganizatorem obchodów Dnia Judaizmu w Chmielniku. W poniedziałek w dawnej synagodze odbyła się konferencja z udziałem pracowników naukowych uczelni.

Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach był współorganizatorem obchodów Dnia Judaizmu w Chmielniku. W poniedziałek w dawnej synagodze odbyła się konferencja z udziałem pracowników naukowych uczelni.

Wydarzenia związane z Dniem Judaizmu zaplanowano na 17 i 18 stycznia. Drugi dzień rozpoczął się debatą w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”. Na temat wyzwań współcześnie stojących przed religią rozmawiali przedstawiciele różnych wyznań: rabin, ksiądz i pastor. Nad porządkiem dyskusji czuwał prof. zw. dr hab. Waldemar Kowalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Rabin Avi Baumol z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie zwrócił przede wszystkim uwagę na fakt, iż myśląc o dialogu, nie można łączyć przekonań religijnych, lecz szanować unikalne systemy wiary.

Po debacie, podczas której padło wiele pytań ze strony gości, odbył się wernisaż wystawy Ambasady Izraela „Izrael – wczoraj i dziś”. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej na każdym prezentowanym plakacie zostały zestawione dwie rzeczywistości. Czarno-białe zdjęcie przedstawiało Izrael w pierwszych latach niepodległości, druga, kolorowa fotografia to ilustracja czasów współczesnych.  Kolejnym punktem programu była degustacja potraw kuchni żydowskiej.

Drugą część obrad dotyczącą między innymi sztetli regionu i stosunków polsko-żydowskich poprowadziła dr hab. prof. UJK Beata Wojciechowska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas Dnia Judaizmu została ogłoszona IV edycja konkursu wojewódzkiego „Nasi sąsiedzi – Żydzi” adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i, po raz pierwszy, dla klas IV-VI szkół podstawowych. Zadaniem starszych uczestników będzie przeprowadzenie wywiadu z osobą pamiętającą funkcjonowanie sztetli. Młodsi uczniowie wykonają natomiast rysunki, na których upamiętnią materialny materialne obecności Żydów, np. w formie zachowanych budynków czy cmentarzy. Organizatorami konkursu są: Świętokrzyski Sztetl, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Galeria zdjęć

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2016-01-21 10:13

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka