Studenci nie zawiedli

W czwartek, 26 listopada na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym już po raz drugi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przeprowadziło akcję oddawania krwi.

W pomoc włączyli się studenci i pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Chęć uczestnictwa w akcji zadeklarowało 45 osób, ale nie wszystkie kwalifikowały się do bycia dawcą. Krew oddały 33 osoby, które wypełniły kwestionariusz i pozytywnie przeszły badania.

Studenci, którzy oddali krew mogli liczyć na zwolnienie z zajęć. Podkreślali jednak, że choć honorowi dawcy mają pewne przywileje, nie jest to najważniejsze. Liczy się możliwość uratowania czyjegoś zdrowia lub życia, bo krew to cenny, niemożliwy do wyprodukowania lek.

- Brałam już udział w akcji krwiodawstwa na naszym wydziale i staram się regularnie uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Powinniśmy pamiętać o tym, że kiedyś to my albo ktoś z naszej rodziny może potrzebować takiej bezinteresownej pomocy. Uważam, że warto podzielić się tym cennym darem. To piękny gest. Krwi brakuje, a jest wielu ludzi, którzy jej potrzebują – mówi Marta Karpik, studentka z Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego.

Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa liczą na to, że w akcjach przeprowadzanych na Uniwersytecie będzie brało udział coraz więcej osób. Do popularyzacji honorowego oddawania krwi wśród studentów ma się przyczynić podpisana w marcu umowa zakładająca współpracę między obiema instytucjami, między innymi poprzez prowadzenie cyklicznych akcji krwiodawstwa.

Obecnie w Kielcach najbardziej brakuje grupy krwi B Rh+ oraz AB Rh+. Dawcy mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 lub w oddziałach terenowych.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2015-11-30 08:36