BMI w normie, gorzej ze sprawnością

Sprawność fizyczna pozostawia wiele do życzenia, na szczęście wskaźniki BMI są w normie. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego zaprezentowano raport o kondycji fizycznej świętokrzyskich uczniów.

Od 2013 roku badaniami objęto 5 118 uczniów świętokrzyskich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie wykonywali proste ćwiczenia sprawnościowe, zostali zmierzeni i zważeni. Badania nadzorowało Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Nasza uczelnia wykorzystała w tym celu specjalistyczny sprzęt, służący do pomiaru tkanki tłuszczowej.

Wyniki badań zaprezentowano podczas konferencji w Centrum Biznesu i Przedsiębiorczości UJK. – Mamy mieszane uczucia. Po pierwsze, wyniki sprawnościowe naszych uczniów nie są najlepsze. Proste ćwiczenia sprawiają im trudność i jest tu wiele do zrobienia, głównie dla nauczycieli wychowania fizycznego. To też sygnał dla rodziców, którzy powinni zwrócić uwagę na sprawność swoich dzieci.  Z drugiej strony mamy niezłe średnie wyniki BMI (wskaźnik masy ciała – red.), mieszczące się w normie - mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W naszym województwie nie są aktualne alarmujące dane o nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży, które pojawiają się w różnych raportach. Średni wskaźnik BMI dla uczniów świętokrzyskich podstawówek wynosi 17,93 (norma od 16 do 19), wśród gimnazjalistów 19,72 (norma 17-21), wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych także 19,72 (norma 18,5-24,9). W przypadku licealistów bliżej nam do niedowagi, niż nadwagi.

Ekipie badawczej dziękował Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty. – Wyniki tych badań to doskonały materiał do przemyśleń, ale także świetny materiał porównawczy dla badań w kolejnych latach – mówi Grzegorz Bień. 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka