Goście z Dniepropietrowska w Kielcach

Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu. Gościom z Dniepropietrowska pokazaliśmy naszą uczelnię.

Goście z Ukrainy na czele z Lechem Krzyżanowskim,  wiceprezesem Dniepropietrowskiego Obwodowego Związku Polaków zwiedzili Instytut Sztuk Pięknych, Wydział Matematyczno – Przyrodniczy, Bibliotekę Uniwersytecką i Centrum Rehabilitacji i Sportu.

Do Kielc przyjechali w związku z inauguracją roku akademickiego 2015/16. W tym roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego studia rozpoczęło stu obcokrajowców, w większości z Dniepropietrowska i okolic. Ukraińska delegacja miała okazję zobaczyć jak wygląda egzamin z języka polskiego dla zagranicznych studentów. Przez chwilę goście z Dniepropietrowska przyglądali się pracy ukraińskich studentów.

Goście nie kryli zadowolenia. – Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Spełnia się to, o czym marzyliśmy. W Dniepropietrowsku mieszka milion ludzi, w obwodzie dniepropietrowskim trzy miliony. Z tego blisko 500 tysięcy osób ma polskie korzenie. Dlatego cieszy nas to, co się stało w Kielcach. Ta wymiana studentów jest znakiem czegoś dobrego, co nas zbliży – mówi Lech Krzyżanowski.

Popołudniu goście z Ukrainy pojechali na Święty Krzyż. Współpraca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Dniepropietrowskiem będzie miała dalszy ciąg. W kolejnych latach studia na naszej uczelni ma podjąć kolejna grupa studentów z Ukrainy. Polscy studenci i pracownicy uczelni pojawią się też w Dniepropietrowsku.