Powitanie studentów obcokrajowców

Tyle studentów zagranicznych nie było w Kielcach od dawnych czasów. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego przywitaliśmy naszych nowych studentów – obcokrajowców.

Jechali kilkanaście godzin, zwłaszcza grupa z okolic ukraińskiego Dniepropietrowska. Długi czas spędzili na przejściu granicznym. W tym tygodniu w końcu dotarli do Kielc.

Dziś studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego zacznie stuosobowa grupa zagranicznych studentów. Do tej pory było ich czterdziestu na naszej uczelni. Liczby pokazują zmianę, jaka dokonuje się w 2015 roku.

Największa grupa studentów zagranicznych pochodzi z Ukrainy, ale są też studenci z Mołdawii, Serbii, Chorwacji. Mamy kilkunastoosobową grupę studentów Erasmusa, głównie z Włoch i Hiszpanii. – Wymiana międzynarodowa jest istotą nauczania akademickiego od najdawniejszych czasów. Poznawanie nowych ludzi, miejsc, kultur i języków jest podstawą rozwoju każdego człowieka – mówił profesor Jacek Semaniak, rektor uczelni, podczas powitania w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Nowi studenci zobaczyli wydziały na których będą studiować. Zwiedzili Centrum Rehabilitacji i Sportu oraz Bibliotekę Uniwersytecką. Ewa Kapel–Śniowska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach przygotowała dla nich prezentację najciekawszych miejsc regionu świętokrzyskiego.

Nowych studentów przywitała też Maria Bereziuk, która trzy lata temu przyjechała z Mołdawii studiować na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. – Najważniejszy krok w swoim życiu już zrobiliście, bo wyjechaliście ze swojego miasta, kraju. Nie bójcie się rozmawiać po polsku i z Polakami. Ja też na początku byłam pełna obaw, trochę zagubiona, ale dziś mogę powiedzieć, że jestem zadowolona – mówiła Maria Bereziuk.