Spotkanie lingwistów

Zmiany we współczesnym języku polskim są tematem 73 zjazdu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, który odbywa się w Kielcach.

- To najważniejsze zgromadzenie językoznawców, bo tutaj spotykają się językoznawcy z różnych nurtów i dziedzin. Tutaj te nurty się przenikają, stąd temat naszego zjazdu „Granice interpretacji lingwistycznej” – mówi profesor Krystyna Kleszcz z Uniwersytetu Śląskiego, przewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Zjazd odbywa się po raz 73, w tym drugi raz w Kielcach. Na Uniwersytet Jana Kochanowskiego przyjechali językoznawcy z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Przywitał ich profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Na naszej uczelni wielką rolę przywiązujemy do spraw języka i jego poprawności. Widać to choćby po ostatnich nadaniach tytułu doktora honoris causa. W ubiegłym roku ten tytuł otrzymał profesor Walery Pisarek, a w tym roku profesor Andrzej Markowski – mówił profesor Jacek Semaniak. Pierwszy wykład na temat „Granice języka a granice lingwistyki” wygłosił profesor Stanisław Gajda z Uniwersytetu Opolskiego.

W programie dwudniowego zjazdu lingwistów przewidziano zajęcia w trzech sekcjach tematycznych i obrady plenarne. Goście zjazdu zwiedzą Pałac Biskupów Krakowskich i skansen w Tokarni. Organizatorem zjazdu jest Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, współorganizatorem Kieleckie Towarzystwo Naukowe. Patronami honorowymi są: rektor UJK, prof. zw. dr hab. Jacek Semaniak i Adam Jarubas, marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2015-09-29 13:38

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka