Z przedszkola na uniwersytet

Na terenie kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach powstaje przedszkole. Nabór już trwa, pierwszeństwo mają dzieci pracowników i studentów uczelni.

Przedszkole zostanie otwarte w styczniu 2016 roku. Będzie mieścić się w pobliżu Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, w wydzielonej części budynku zajmowanego przez uniwersyteckie archiwum. W przedszkolu zostaną utworzone trzy grupy: 3-, 4- i 5-latków. Placówka przyjmie 50 dzieci, także tych z różnymi stopniami niepełnosprawności i orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Realizowany w przedszkolu Mini College plan zajęć będzie wybiegał poza schematy. Oprócz podstawy programowej, dzieci zostaną objęte autorskim programem „Naukowe przedszkole”, nad którym patronat honorowy objął resort edukacji. Dostosowane do wieku warsztaty z różnorodnych dziedzin: od sztuk pięknych po nauki medyczne, mają rozbudzać w nich ciekawość, kreatywność i chęć samodzielnych poszukiwań naukowych. Twórczej atmosferze na pewno przysłuży się sąsiedztwo budynków dydaktycznych uniwersytetu, który będzie wspierał realizację programu przedszkola. W uczelnianych laboratoriach odbywać się będą ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Tym dodatkowym, naukowym zajęciom dzieci mają poświęcać pół godziny dziennie. Przedszkole poprowadzi Fundacja na Rzecz Rozwoju Promocji Zdrowia PLUS, która od niemal dwóch lat zarządza podobną placówką w Piekoszowie. Jak informuje jej prezes, Adrian Lipa, projekt adaptacji pomieszczeń jest już na ukończeniu. W budynku o powierzchni 300 metrów kwadratowych powstaną trzy sale dydaktyczne. Będzie też patio z placem zabaw dla dzieci. Naukowe Przedszkole Mini College będzie bezpłatną niepubliczną placówką - jedyną taką w Kielcach. Jeśli jednak nie uda się otrzymać dotacji, w pierwszym roku działalności konieczne okaże się wprowadzenie czesnego. Nabór już się rozpoczął. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, a zapisów można dokonywać przez stronę internetową minicollege.pl. W powstanie przedszkola zaangażowani zostaną studenci i pracownicy Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego. Pojawi się możliwość zorganizowania praktycznych zajęć dla studentów oraz prowadzenia badań naukowych. To też pole do popisów... artystycznych. Podczas spotkania profesora Jacka Semaniaka, rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z profesorem Wiesławem Łuczajem, dyrektorem Instytutu Sztuk Pięknych ustalono, że ściany nowego przedszkola ozdobią nasi studenci. Mają już doświadczenie, gdyż pomalowali przedszkole samorządowe nr 3 imienia Robinsona Crusoe na kieleckim Barwinku.