Wychowanie fizyczne już od października

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało zgodę na utworzenie kolejnego kierunku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na zainteresowanych studiami z wychowania fizycznego czeka 100 miejsc.

Pierwsi studenci rozpoczną naukę już w październiku. Uczelnia przyjmie 40 osób na studia dzienne i 60 na niestacjonarne – tu obowiązuje roczna opłata w wysokości 5200 złotych. Studia będą prowadzone przez Wydział Nauk o Zdrowiu. Praktyczna część zajęć będzie się odbywać w niedawno otwartym Centrum Rehabilitacji i Sportu. Do dyspozycji studentów jest między innymi nowoczesna hala, sale masażu i odnowy biologicznej.

W szkołach i sanatoriach

Kandydaci mają do wyboru dwie specjalności: gimnastykę korekcyjną i odnowę biologiczną. Obie dadzą im uprawnienia nauczycielskie. – Absolwenci będą mogli związać swoją przyszłość zawodową ze szkołami lub klubami sportowymi, ale to nie jedyne możliwości. Studia przygotują ich do pracy w ośrodkach rehabilitacyjnych czy sanatoriach, których w naszym regionie nie brakuje. W trakcie nauki warto ponadto skorzystać z oferty kursów instruktorskich, co pozwoli na uzyskanie dodatkowych uprawnień – mówi doktor Rafał Pawłowski, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, które od ponad 30 lat prowadzi studia podyplomowe z wychowania fizycznego.

Jak się dostać?

Absolwentów z nową maturą obowiązuje konkurs świadectw. Pod uwagę brane są wyniki z pisemnego egzaminu z języka obcego oraz innego dowolnego przedmiotu. U osób, które zdawały stary egzamin dojrzałości liczy się ocena z pisemnej lub ustnej części egzaminu korzystniejsza dla kandydata. W przypadku braku oceny z jednego z wymaganych przedmiotów uwzględnia się ocenę klasyfikacji końcoworocznej. Wszyscy kandydaci odbędą ponadto sprawdzian umiejętności sportowych z gimnastyki i dwóch wybranych dyscyplin: piłki siatkowej, koszykówki, piłki nożnej lub piłki ręcznej, który odbędzie się 16 września w Centrum Rehabilitacji i Sportu. Oceniana będzie prawidłowość wykonania trzech elementów. Ze sprawdzianu zwolnione będą jedynie osoby posiadające klasę mistrzostwa międzynarodową, klasę mistrzowską lub I klasę sportową. Ci kandydaci otrzymają maksymalną liczbę punktu ze sprawdzianu.

Zapisy na studia są przyjmowane do 14 września. Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną: www.ujk.edu.pl/rekrutacja

Ogłoszenie wyników nastąpi dzień po sprawdzianie uzdolnień sportowych, 17 września.