Z wizytą w Ogrodzie Botanicznym

Pięć lat po pierwszych nasadzeniach i dwa lata przed otwarciem. W kieleckim Ogrodzie Botanicznym spotkali się jego gospodarze.

W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Towarzyszyli im Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku, w którego strukturze funkcjonuje ogród i dr hab., prof. UJK Janusz Łuszczyński, który zajmuje się naukową stroną projektu. W założeniu Ogród Botaniczny ma łączyć funkcję atrakcji miejskiej i terenu służącego nauce.

- Mija pięć lat od pierwszych nasadzeń w ogrodzie i chcieliśmy pokazać naszym zwierzchnikom stopień zaawansowania prac i najbliższe plany – mówi dr hab. prof. UJK Janusz Łuszczyński. Rektor i prezydent przeszli przez ogrodowe alejki, byli pełni uznania dla prac. Przyznali, że to będzie jedno z najpiękniejszych miejsc w Kielcach. Nie tylko z racji samego ogrodu, ale także widoków, które można z niego podziwiać. Ogród ma być udostępniony zwiedzającym za dwa lata. – Wiele zależy od aury, na razie prace idą zgodnie z planem – zapewnia Janusz Łuszczyński.

W wielu miejscach ogrodu widać już efekty nasadzeń. Z pewnością wielką atrakcją ogrodu będzie Alpinarium. – Pojawiły się bloki skalne Tatr i Gołoborza, pojawi się roślinność górska – mówi profesor Janusz Łuszczyński. Ogrodowe Alpinarium i Palmiarnię połączy podziemny tunel, który przetnie ulicę Karczówkowską. W Ogrodzie Botanicznym pojawiają się studenci biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Odbywają się tam ćwiczenia terenowe z botaniki ogólnej i systematycznej. – Powstaje już pierwsza praca dyplomowa na jego temat – mówi profesor Łuszczyński.

Ostatnia aktualizacja: Artur Niewiadomy, 2015-07-21 09:42