Prestiż i satysfakcja

Obradujące 20 czerwca w Krakowie Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Umiejętności wybrało nowych członków. W tym gronie znalazł się profesor Wojciech Iwańczak z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Obradujące 20 czerwca w Krakowie Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Umiejętności wybrało nowych członków. W tym gronie znalazł się profesor Wojciech Iwańczak z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Polska Akademia Umiejętności to mająca bogate tradycje prestiżowa instytucja skupiająca elitę kadry naukowej. Jest ważnym forum opiniotwórczym, prowadzi rozległą działalność wydawniczą i realizuje projekty badawcze. Zrzesza członków czynnych krajowych, członków zagranicznych i korespondentów krajowych – tę godność uzyskał profesor Wojciech Iwańczak.

Jak przyznaje, docenienie dorobku naukowego przez Polską Akademię Umiejętności jest źródłem dużej satysfakcji. – To prestiż przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno jest dostać się do tego grona. Procedura trwa niemal rok. Kandydaci są zgłaszani przez członków, a wybór musi być odpowiednio uzasadniony i przegłosowany: najpierw na wydziałach, potem na Walnym Zgromadzeniu – mówi profesor Wojciech Iwańczak.

Ponieważ liczba członków w poszczególnych wydziałach jest stała, a funkcję sprawuje się dożywotnio, wybory nie odbywają się często. Stanowisko ma charakter honorowy. Członkowie biorą udział w zebraniach i głosowaniach, mogą uczestniczyć w komisjach i brać udział w seminariach czy konferencjach.

– Form działalności jest sporo. Ta funkcja mobilizuje do jeszcze bardziej intensywnej pracy i otwiera nowe możliwości. Polska Akademia Umiejętności jest instytucją, która bardzo zasłużyła się dla polskiej kultury i nauki, opublikowała setki fantastycznych wydawnictw, wspiera działalność naukową i popularyzatorską w wielu dziedzinach wiedzy – podkreśla profesor.

Członkostwo w Polskiej Akademii Umiejętności to dla profesora Wojciecha Iwańczaka kolejne wyróżnienie. Jest członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk i członkiem prezydium Towarzystwa Miłośników Historii.

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na dziejach Europy późnośredniowiecznej, historii Czech, dziejach geografii i kartografii w średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych. Z kielecką uczelnią związany jest od 1982 roku, kiedy to rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka