Stowarzyszenie absolwentów już działa

W środę, 24 czerwca powstało Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Są już pierwsze pomysły.

Na spotkanie założycielskie przyszło 21 osób, absolwentów uczelni z czasów Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Akademii Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego. Byli też ubiegłoroczni absolwenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

– Cieszę się, że państwo znaleźli wolną chwilę by przyjść i uczestniczyć w założeniu stowarzyszenia. Liczę, że uda nam się wspólnie zrobić wiele fajnych rzeczy – mówił Krzysztof Wołowiec, inicjator powołania stowarzyszenia. W spotkaniu uczestniczył profesor Jacek Semaniak, rektor uczelni, także jej absolwent. – Mamy reprezentantów różnych wydziałów, w różnym wieku. To spotkanie jest po to, aby budować więź, u podstawy której leży nasza wspólna przeszłość na tej uczelni. Uniwersytet będzie wspierał stowarzyszenia i na to samo liczy ze strony stowarzyszenia – mówił rektor Jacek Semaniak.

Wśród absolwentów był Jarosław Bukowski, absolwent geografii z 1990 roku. – Stowarzyszenie to dobry pomysł. Spędziliśmy co najmniej pięć lat na tej uczelni. Fajnie spotkać się po latach i zrobić coś dla Uniwersytetu. Śledzę losy mojej Alma Mater i cieszę się z jej rozwoju – mówi Jarosław Bukowski. 12 lat wcześniej studia na filologii rosyjskiej skończyła Marta Lorek. – Stowarzyszenie daje szanse, że różne roczniki studiów rozproszone po całym kraju i świecie skupią się w jednym miejscu. Wielu absolwentów spotyka się na nieformalnych spotkaniach od wielu lat, czekają na taki moment, jak dziś. To jest już zupełnie inna uczelnia od tej, która kończyliśmy. Są inne budynki, inna nazwa, inne warunki. Ale to ciągle ta sama uczelnia i ten sam klimat – podkreśla Marta Lorek.

Spotkanie założycielskie zdominowały sprawy organizacyjne związane z przygotowaniem treści statutu, wyborem zarządu i poszczególnych komisji. Na zakończenie spotkania pojawiły się konkretne pomysły działań. Stowarzyszenie ma wspierać uczelnię, jej studentów, między innymi poprzez pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. Ma też inne zadania. Profesor Jacek Semaniak zaproponował zorganizowanie rajdu turystycznego lub obozu narciarskiego dla absolwentów. Oczywiście w Bukowinie Tatrzańskiej, doskonale znanej większości absolwentów naszej uczelni. Pojawiły się wspomnienia z rejsów po Mazurach i ważnych chwil i postacizwiązanych z uczelnią.

Kolejne spotkanie zarządu stowarzyszenia odbędzie się w najbliższych dniach. Stowarzyszenie czeka na kolejnych absolwentów, wkrótce przygotowana zostanie deklaracja członkowska. O działalności stowarzyszenia będziemy na bieżąco informować na naszym portalu, jest już profil stowarzyszenia na facebooku, pod adresem: facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Absolwent%C3%B3w-UJK/1613169635625318.