Za nami konferencja o niebie

Zakończyła się konferencja „Niebo w humanistyce, w przyrodoznawstwie, w teologii”. W ostatnim dniu uczestnicy spotkali się w Pałacu Biskupów Krakowskich.

Środa, 20 maja była ostatnim dniem trzydniowej konferencji naukowej,której głównym tematem było niebo, widziane z różnych perspektyw. Gościem ostatniego dnia konferencji był biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

Wśród tematów poruszanych w Pałacu Biskupów Krakowskich było kilka zagadnień związanych z religijnym pojęciem nieba. Mówili o tym między innymi ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Janusz Królikowski z Tarnowa, czy ks. dr Tomasz Nawracała z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. O zupełnie innym pojęciu nieba opowiadał dr hab. Rafał Galuba, także z poznańskiego uniwersytetu. Skupił się na amerykańsko-radzieckiej rywalizacji polityczno-militarnej i technicznej w kosmosie w okresie zimnej wojny. Pojawiły się także obrazy nieba w literaturze. O „niebie romantyków” mówiła dr Renata Gadomska-Serafin z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei ksiądz dr Stefan Radziszewski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przybliżył zebranym postać Luisy Famos, mało znanej, szwajcarskiej poetki. W jej twórczości niebo było częstym motywem. Także jaskółki, które są dla Luisy Famos nieodłącznym rekwizytem na przestrzeni nieba.

Organizatorami konferencji byli: Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a współorganizatorem było Muzeum Narodowe w Kielcach. W planach są kolejne konferencje, tym razem traktujące o piekle i czyścu.

Piotr Burda

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2015-09-29 13:39