Jest zgoda na kierunek prawny!

8 maja na Uniwersytet Jana Kochanowskiego dotarła kolejna znakomita wiadomość. Polska Komisja Akredytacyjna wyraziła zgodę na utworzenie kierunku „prawo” na naszej uczelni.

Wcześniej uchwałę w tej sprawie podjął senat uczelni. O utworzeniu danego kierunku decyduje ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, a kluczową w tej sprawie jest opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozytywna opinia komisji dotyczy jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich o profilu praktycznym. Będą realizowane na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego od 1 października 2015 roku. 

- To jest ogromny sukces uczelni i wydziału. Za mną kilka nieprzespanych nocy, bo zawsze jest trochę niepewności w takich sprawach, a komisja bardzo dokładnie weryfikuje wnioski . Dziś jestem szczęśliwy i liczę, że ostateczna decyzja ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego pojawi się w najbliższych tygodniach – mówi dr hab. prof. UJK Wojciech Saletra, dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jego zdaniem, kierunek prawny podniesie prestiż uczelni i Kielc, jako ośrodka akademickiego. – Zapowiada się niezwykła inauguracja nowego roku akademickiego, bo oprócz prawa rusza też kierunek lekarski. To są kluczowe kierunki uniwersyteckie – przyznaje dziekan Wojciech Saletra.

Powstanie kierunku prawnego to zasługa wielu osób.  - To prof. zw. dr hab. Jerzy Jaskiernia, dr Anna Dybała, dr Edyta Łyżwa, dr hab. prof. UJK Marek Leszczyński i wielu innych. Dziękuję za wysiłek jaki włożyli w powstanie kierunku prawnego. Kiedy dwa lata temu wprowadzaliśmy drugi stopień studiów na kierunku administracja, po cichu liczyłem, że to wstęp do studiów na prawie. Stało się to wcześniej niż przypuszczałem – mówi dr hab. prof. UJK Wojciech Saletra. Powstanie kierunku „prawo” spowoduje zmianę nazwy wydziału. W tej sprawie trwają już konsultacje.

 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego zamierza przyjąć 90 osób na pierwszy rok prawa na studiach stacjonarnych, otwarte zostaną też studia niestacjonarne (limit w trakcie ustalania). O przyjęciu decydować będzie konkurs świadectw maturalnych. Promowane będą takie przedmioty jak historia lub wiedza o społeczeństwie (przedmioty kierunkowe, liczba punktów zwiększana o 50 procent) lub język polski. Do tego dodany będzie wynik matury z języka obcego. W przypadku wszystkich wymienionych przedmiotów wynik matury na poziomie rozszerzonym będzie mnożony przez dwa. 

Piotr Burda

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2016-01-04 18:25

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka