Mapa pod lupą

Choć nie odzwierciedla rzeczywistości w idealny sposób, nie da się zaprzeczyć, że jest nieocenionym źródłem wiedzy o świecie. Mapa, bo o niej mowa, stała się głównym tematem obchodów Dnia Geografa, w które włączył się także Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Z tej okazji w środę, 29 kwietnia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym odbyły się zajęcia i wykłady adresowane do młodzieży szkolnej i wszystkich pasjonatów kartografii. Poprowadzili je między innymi nauczyciele akademiccy z Instytutu Geografii.

Spotkanie otworzył rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Jacek Semaniak, który zwrócił uwagę na fakt, iż nowe technologie przyczyniają się do zanikania pewnych umiejętności, takich jak chociażby czytanie map. Nie bez powodu więc jednym z wyzwań stojących przed uczestnikami warsztatów była próba orientacji w terenie, nie za pomocą GPS-a, lecz właśnie mapy i kompasu. Z innych zajęć wynieśli wiedzę dotyczącą historii kartografii i jej współczesnego wykorzystania. Co to jest mapa sozologiczna i mentalna? Czy łatwo posługiwać się mapą turystyczną? Co było pierwsze: mapa czy pismo? – to zaledwie niektóre z listy poruszanych tematów. Hasło przewodnie „Mapa-wizerunek świata” miało zwrócić uwagę nie tylko na informacyjne funkcje mapy, ale też jej rolę ideologiczną.

Ogólnopolskie obchody Dnia Geografa zostały ustanowione trzy lata temu z inicjatywy Komitetu Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk. Przypadają na 23 kwietnia.

Izabela Rzepecka

Ostatnia aktualizacja: Artur Niewiadomy, 2015-04-30 10:24