Ruszyła Świętokrzyska Legia Akademicka

Służby mundurowe opanowały w czwartek, 26 marca Wydział Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Powodem było inauguracyjne posiedzenie Świętokrzyskiej Legii Akademickiej. Gościem spotkania był generał Stanisław Koziej, profesor nauk wojskowych i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Oprócz kadry  akademickiej i studentów, pojawili się także uczniowie klas mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego. W zamierzeniu Legia Akademicka ma objąć także uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Raz dana wolność nie jest dana na zawsze. Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej – mówił profesor Wojciech Saletra, dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Świętokrzyska Legia Akademicka będzie stowarzyszeniem, trwa  jego rejestracja. – Powstaje coś, czego nie było w województwie świętokrzyskim. Konflikt za wschodnią granicą pokazał, że potrzebna jest silna Unia Europejska. A Unia będzie silna siłą swoich członków. Stąd potrzeba tego stowarzyszenia – tłumaczył profesor Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, pomysłodawca utworzenia Świętokrzyskiej Legii Akademickiej.

Legia ma współpracować między innymi z wojskiem, policją i strażą pożarną. Jej członkowie będą jeździć na obozy survivalowe, trenować strzelectwo, a także odbywać praktyki w służbach mundurowych.

pio