Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Nowe? Lepsze? Nasze? Polska – Europa – Świat w XX-XXI wieku"

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Nowe? Lepsze? Nasze? Polska – Europa – Świat w XX-XXI wieku" (Kielce, 16 – 17 kwietnia 2015) „Postęp to znaczy lepsze, a nie tylko nowe” Lope de Vega

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Nowe? Lepsze? Nasze? Polska – Europa – Świat w XX-XXI w.
(Kielce, 16 – 17 kwietnia 2015)
 
„Postęp to znaczy lepsze, a nie tylko nowe” Lope de Vega
 
 
Postęp rozumiany nie tylko jako wprowadzanie zmian poniekąd dla nich samych, a jako świadome ich wprowadzanie celem udoskonalenia już istniejących rzeczy, zjawisk i procesów, rozwoju cywilizacyjnego czy skonstruowania bardziej wartościowych stosunków pomiędzy jednostkami lub/i grupami ludzkimi był i pozostaje nadal przedmiotem licznych debat i nieustających sporów naukowych i publicystycznych.
 
Do badaczy rozmaitych dziedzin i dyscyplin nauki i sztuki kierujemy zaproszenie przyjęcia czynnego udziału w organizowanej przez nas Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Nowe? Lepsze? Nasze? Polska – Europa – Świat w XX-XXI w., zdając sobie sprawę z tego, iż nauka historyczna w pewnym sensie jest kwintesencją skupiającą tak liczne aspekty życia ludzkiego, iż bez wszechstronnego spojrzenia na przeszłość przy pomocy nauk społecznych, ekonomicznych, technicznych czy sztuki wreszcie dogłębne jej zbadanie nie jest możliwe.
 
Pragniemy dokonać spojrzenia na różne aspekty życia społecznego, politycznego, kulturalnego, ale też wojska, gospodarki czy techniki w kontekście zmian, jakie dokonały się  w ostatnim  stuleciu najbliżej nas, w Polsce i Europie oraz w regionach całkiem różnych od naszego kręgu kulturowego. W sposób szczególny wypada nam przyjrzeć się historii nie tyle żywej, co żyjącej,  bo  zachodzącym  na naszych oczach zmianom, procesom, przeobrażeniom.
 
Mamy nadzieję, że podjęcie tej debaty przybliży nas do odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań:
1) Czy zachodzące kiedyś lub/i obecnie zmiany rzeczywiście są nowatorskie, a na ile prawdziwym jest stwierdzenie, że „historia lubi się powtarzać”?
2) W jakim stopniu występujące na różnych polach aktywności ludzkiej publicznej i prywatnej przeobrażenia są postępowe i rozwijające, a na ile stanowią tylko nowość?
3) W jakiej mierze my jako pojedynczy ludzie, grupy, wspólnoty lokalne, narody i społeczności między- i ponadnarodowe utożsamiamy się z zachodzącymi zmianami, udoskonalenia w sferze technologicznej, ale i kulturowo-społecznej przyjmujemy za własne i godne adaptacji „u siebie”?
 
Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej oraz wycieczka krajoznawczo-historyczna w ramach konferencji.
Opłata konferencyjna: 100 zł
Termin nadsyłania zgłoszeń: 28 lutego 2015 r. na adres: nln_kielce2015@op.pl
 
 
Studenckie Koło Naukowe Przyjaciół Armii Krajowej Studenckie Koło Naukowe Historii Najnowszej Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
 

Ostatnia aktualizacja: Grzegorz Baran, 2015-02-04 08:25

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka