Dzień Judaizmu z UJK w „Świętokrzyskim Sztetlu”

Debata między pierwszą rabin w Polsce a księdzem katolickim, promocja książki, projekcja filmu, konkurs „Nasi sąsiedzi Żydzi”, prezentacja archiwaliów i wernisaż obrazów - to najważniejsze punkty Dnia Judaizmu, na który zapraszają Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jan Kochanowskiego w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w dawnej synagodze w Chmielniku, 16 stycznia 2015 roku, w godz. 9 – 14.

Pierwszym punktem programu będzie debata pomiędzy księdzem katolickim i rabinem, dotycząca możliwości dialogu na płaszczyźnie religijnej.  Na ten temat będą mówić i dyskutować: ks. dr Rafał Dudała z Kielc – diecezjalny duszpasterz akademicki i Tanya Segal – pierwsza kobieta rabin w Polsce (rabin Postępowej Społeczności Krakowa – Beit Kraków).

Dr Tomasz Domański (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach) przedstawi wybrane przykłady postaw Polaków, represjonowanych za pomoc Żydom na Kielecczyźnie, a Bartłomiej Gierasimowicz (Archiwum Państwowe w Kielcach) opowie o Chmielniku – miasteczku Polaków i Żydów (na podstawie wybranych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach). Będzie także mowa o problemach z poszukiwaniem żydowskich przodków (Aron Raszkiewicz, Studenckie Koło Naukowe „Judaica”).

Pierwszą część obchodów Dnia Judaizmu zakończy projekcja filmu dokumentalnego Mariusza Malca „Gancwol Fotograf” oraz prezentacja obrazów autorstwa Ryszarda Rosińskiego – malarza ze Skarżyska, z udziałem autora.

Druga część spotkania będzie się koncentrowała głównie na promocji książki „Życie codzienne społeczności żydowskiej na ziemiach polskich do 1942 r.” pod red. Edyty Majcher-Ociesy i Beaty Wojciechowskiej (UJK Kielce, gmina Chmielnik). Przewidziana jest dyskusja na temat różnych form badania i poznania historii Żydów na ziemiach polskich, z udziałem autorów publikacji.

Tradycyjnie już w tym dniu OEM „Świętokrzyski Sztetl” i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ogłoszą trzecią edycję konkursu wojewódzkiego dla szkół „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, tym razem w rozszerzonej formule, uwzględniającej udział uczniów szkół podstawowych.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Ubiegłoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu miały miejsce w Sandomierzu.

Ostatnia aktualizacja: Grzegorz Baran, 2015-01-14 14:33