Media lokalne: Polska i USA

Amerykańscy dziennikarze będą dzielić się doświadczeniami ze swymi kolegami z Polski i studentami dziennikarstwa UJK. Wspólne warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych organizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Sam Houston State University.

Dziennikarze CNN z warsztatami na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Wydarzenie odbędzie się od 1 do 3 lipca br. w Kielcach i Chmielniku. Jak podkreśla główny organizator z ramienia Uniwersytetu prof. Włodzimierz Batóg, spotkanie będzie miało charakter interdyscyplinarny: - Warsztaty poświęcone będą relacjonowaniu problemów społeczności lokalnej przez niewielkie media lokalne, które są bardzo często niedoceniane, czy wręcz marginalizowane. Chcemy pokazać ich siłę oraz zastanowić się nad ich sprawnym funkcjonowaniem i kształtowaniem ich wizerunku w coraz bardziej wymagającym środowisku lokalnym.

W programie trzydniowego spotkania pojawią się zagadnienia związane z polskim i amerykańskim rynkiem medialnym, podstawami tworzenia informacji i jej obiegu. W części praktycznej zrealizowane zostaną najpopularniejsze formy dziennikarskie – od pisemnych po radiowe i telewizyjne – na przykładzie pracy amerykańskich newsroomów, optymalnego eksploatowania potencjału mediów społecznościowych oraz wykorzystywania lokalnych liderów do tworzenia polityki informacyjnej „Małych Ojczyzn” nawet przez najmniejsze redakcje. Prowadzącymi zajęcia będą wykładowcy Sam Houston State University i dziennikarze pracujący dla „ikony” amerykańskiej stacji informacyjnej CNN: Kelly Arena, Susan Lisovicz i John Hachter. - Liczymy na wspólny dialog, wymianę doświadczeń, a  przede wszystkim chcemy się od siebie uczyć – podsumowuje prof. Batóg.

W pierwszym tego typu międzynarodowym uniwersyteckim projekcie wezmą udział – oprócz studentów dziennikarstwa UJK – pracownicy mediów regionalnych, w tym m.in. TVP Kielce, Radia Kielce, Echa Dnia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wydarzenie zrealizowane zostanie przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Chmielnik, w tym Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.

Ostatnia aktualizacja: Tomasz Nowak, 2014-07-01 11:27