O Zbrodni Katyńskiej

Czwarte Spotkanie ze źródłem archiwalnym – cyklu będącego wspólną inicjatywą Archiwum Państwowego w Kielcach i Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zostanie poświęcone tematyce Zbrodni Katyńskiej. Odbędzie się ono 30 kwietnia (środa) o godz. 16.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57.

W pierwszej części spotkania wystąpi Marek Jończyk z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, który wygłosi wykład pt. Zbrodnia Katyńska w źródłach archiwalnych. Następnie Hubert Mazur pracownik Archiwum Państwowego w Kielcach zaprezentuje materiały dotyczące tematyki katyńskiej znajdujące się w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. Zamknięciem spotkania będzie prezentacja współczesnych zdjęć z Katynia, Miednoje, Smoleńska, Starobielska, Kozielska, Charkowa, Ostaszkowa, Bykowni, Kalinina i Kuropat, którą poprowadzi Marek Jończyk.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa pamiątek po ofiarach Zbrodni Katyńskiej z Kielc udostępnionych przez rodziny pomordowanych oraz ekspozycja publikacji poświęconych Zbrodni znajdujących się w księgozbiorze Archiwum Państwowego w Kielcach oraz Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach.

W czasie spotkania czynny będzie punkt konsultacyjny w ramach akcji „Archiwa rodzinne”, gdzie zainteresowani będą mogli uzyskać poradę, jak tworzyć archiwum rodzinne i dbać o własne zbiory. W holu głównym ustawione zostaną stoiska z publikacjami Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego oraz Wydawnictwa Biblioteki Publicznej w Końskich „Arslibris” z możliwością ich zakupu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.