logo_his herb
logo
Studenckie koła naukowe: Sarmatia, Grot, Judaica, Mediewistów, Przyjaciół Armii Krajowej, Historii Najnowszej, Regionalistów

Studia podyplomowe:

Oferta studiów podyplomowych

Studiuj historię !
Zapraszamy do naszego Instytutu !

Jesteś tutaj: Strona GłównaSzkołyOlimpiada historycznaOlimpiada historyczna dla szkół ponadgimnazjalnych

Tematy prac badawczych eliminacji szkolnych XLIV Olimpiady Historycznej

Komitet Główny Olimpiady Historycznej podaje do wiadomości tematy prac badawczych eliminacji szkolnych XLIV Olimpiady Historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

• Starożytność: Niewolnictwo w antycznym świecie. Charakterystyka i ocena zjawiska.
  • Średniowiecze: Polska a państwo krzyżackie w Prusach w XIII-XV w.
  • Nowożytność: Uwarunkowania rozwoju reformacji w Polsce w XVI-XVIII w.
  • Historia XIX w.: Ekspansja terytorialna i polityczna Rosji od 1795 do 1914 r.
  • Historia XX w.: Między Wschodem a Zachodem. Nowe państwa Europy środkowej i ich problemy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
  • Historia parlamentaryzmu w Polsce: Rola monarchy w systemie parlamentarnym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  • Historia regionu: Wiek pary i stali – gospodarcze i społeczne przemiany w moim regionie w XIX w.

Życzymy powodzenia!

XLIV EDYCJA OLIMPIADY HISTORYCZNEJ 2017/2018

DRODZY PAŃSTWO!
UCZNIOWIE!

Informujemy, że ruszyła XLIV edycja Olimpiady Historycznej w roku 2017/2018.
Tegoroczna edycja Olimpiady Historycznej dla szkół średnich (ponadgimnazjalnych) odbywać będzie się według tych samych zasad, które obowiązywały w roku 2016/2017 – tegoroczny regulamin, harmonogram, formularz oceny i formularz sprawozdania z I etapu znajduje się pod tekstem.
Przypominamy najważniejsze kwestie:

1. Podobnie jak w ubiegłym roku akces szkoły i uczniów do udziału w Olimpiadzie Historycznej możliwy jest tylko drogą elektroniczną. Rejestracji online dokonują Komisje Szkolne na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl. Formularz rejestracji będzie dostępny na wspomnianej stronie przed 11 września 2017 r.

2. Całość I etapu, tzw. szkolnego prowadzą Komisje Szkolne lub Międzyszkolne. Po zakończonych eliminacjach szkolnych, Komisje Szkolne przesyłają tradycyjną pocztą do Komitetu Okręgowego OH w Kielcach protokoły z eliminacji I stopnia i zgody uczestników na przetwarzanie danych (formularze do pobrania na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl.

3.  Do 11 września 2017 r. pojawią się na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl  tegoroczne tematy prac pisemnych I etapu. Również pojawią te dane na stronie Komitetu Okręgowego w Kielcach: http://www.ujk.edu.pl/ihis/index.php/szkoly/olimpiada/olimpiada-historyczna-dla-szkol-ponadgimnazjalnych.

4. Aktualne ogłoszenia i wyniki kwalifikacji/eliminacji będą ogłaszane na stronie Komitetu Okręgowego http://www.ujk.edu.pl/ihis/index.php/szkoly/olimpiada/olimpiada-historyczna-dla-szkol-ponadgimnazjalnych.

5.  Autorzy prac pisemnych ocenionych najwyżej (4+, 5, 6) są dopuszczani do eliminacji ustnych przeprowadzanych przez komisje szkolne. Do etapu okręgowego kwalifikowani są automatycznie wszyscy uczestnicy, którzy otrzymają w eliminacjach ustnych oceny 4+ i wyższe (w sumie 80 pkt. z całego etapu).

6. Odwołania dotyczące eliminacji I etapu rozpatrują Przewodniczący Komisji Szkolnych. Po przeprowadzeniu eliminacji Komisje Szkolne zobowiązane są przesłać tradycyjną pocztą do Komitetów Okręgowych protokoły z eliminacji I stopnia oraz zgody uczestników na przetwarzanie ich danych osobowych (prace pisemne zatrzymują Komisje Szkolne do końca roku szkolnego). Formularze zgody na przetwarzanie danych osobowych dostępne będą na stronie internetowej Olimpiady.

Komitet Okręgowy
Olimpiady Historycznej w Kielcach

Wszelkich informacji na temat olimpiady udziela

Sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej

dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys

tel. 502 - 072 -247

NOWY ADRES
Instytut Historii UJK, (ul. Świętokrzyska 15, 25-406 Kielce).

Prosimy też o zapoznanie się Państwa uważnie z harmonogramem i regulaminem XLIV edycji Olimpiady Historycznej. Odnośne informacje znajdziecie Państwo w poniższych plikach.

Harmonogram XLIV Olimpiady Historycznej

Regulamin XLIV Olimpiady Historycznej

Poniżej do pobrania też formularze niezbędne do przeprowadzenia I etapu Olimpiady Historycznej:
formularz oceny i formularz sprawozdania z I etapu pod tekstem.

Karta oceny

protokół eliminacji I etaput

Sukces naszych olimpijczyków!

W dniach 7-10 kwietnia 2017 r. w Gdańsku odbywały się zawody finałowe 43 Olimpiady Historycznej 2016/2017 r. Z Okręgu Kieleckiego w zawodach finałowych wzięło udział 4 uczestników. Uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze o czym świadczą poniższe wyniki:

Laureaci

1. Kamil Dryja - VII miejsce - pkt 82 -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju

Finaliści:

1. Chmielewski Bartosz - XX miejsce - 65 pkt -Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
2. Zygała Julia - XXI miejsce - 63 pkt -Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
3. Domagała Piotr - XXIX miejsce - 53 pkt -II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach

Mając na uwadze sukces uczniów z naszego Okręgu, zapraszamy zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji, już 44 Olimpiady Historycznej, która ruszy we wrześniu 2017 r. Potrzebne informacje w tym względzie będą dostępne na stronie Okręgu Kieleckiego i na stronie Olimpiady Historycznej.

Instytut Historii Newsletter

Zapisz się już dzisiaj i otrzymuj najświeższe informacje na swój adres email

Wyszukaj...