logo_his herb
logo
Studenckie koła naukowe: Sarmatia, Grot, Judaica, Mediewistów, Przyjaciół Armii Krajowej, Historii Najnowszej, Regionalistów

Studia podyplomowe:

Oferta studiów podyplomowych

Studiuj historię !
Zapraszamy do naszego Instytutu !

Jesteś tutaj: Strona GłównaKoła naukoweSKN Judaica

SKN Judaica

Studenckie Koło Naukowe "Judaica" zostało założone w roku akademickim 2011/2012r. Zrzeszamy studentów i doktorantów różnych kierunków zainteresowanych historią i kulturą Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów diaspory żydowskiej regionu świętokrzyskiego. Tym co wyróżnia nas na tle innych kół naukowych jest fakt, że nie ograniczamy się do jednej wybranej epoki historycznej, ale poruszamy szereg rozmaitych zagadnień takich jak nieludzkie doświadczenia Holocaustu czy rola Żydów w handlu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Koło prowadzi aktywną działalność naukową i społeczną. Studenci naszego koła biorą udział w konferencjach i sympozjach naukowych. Dbamy o upamiętnienie ofiar Pogromu Kieleckiego. Do naszej tradycji weszły coroczne spacery "Śladami Żydów kieleckich" na które zapraszamy wszystkich Kielczan chcących poznać historię żydowskich sąsiadów. "Judaica" regularnie organizuje objazdy naukowe po ciekawych miejscach oraz spotkania z osobami, które przyczyniają się do pojednania polsko – żydowskiego. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami samorządowymi, a także z Kibbutzin College w Tel Avivie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na spotkania naszego Koła!

Osiągnięcia naukowe koła

Maciej Wadowski, Wpływ kolei dąbrowsko-dęblińskiej na rozwój Kielc do końca XIX wieku na łamach "Gazety Kieleckiej". Konferencja naukowa "Z DZIEJÓW PRZEMYSŁU W KIELCACH W XIX I XX STULECIU". Kielce 28 listopada 2012r.

Michał Brzoza, Przemysł Kielc w latach 1918-1939 na łamach "Gazety Kieleckiej". Konferencja naukowa "Z DZIEJÓW PRZEMYSŁU W KIELCACH W XIX I XX STULECIU". Kielce 28 listopada 2012r.

Michał Brzoza, Stosunek Ojców Kościoła do astrologii. Konferencja naukowa "Zabobony, czary i magia w Kościele starożytnym", Uniwersytet Opolski 13 listopada 2012r.

Śladami Żydów starachowickich

Po wizycie w Chęcinach przyszedł czas na kolejną wycieczkę, tym razem w celu poznania historycznego dziedzictwa Starachowic. 14 czerwca 2012r. grupa członków naszego koła wraz z dr Edytą Majcher – Ociesą odwiedziła najciekawsze miejsca związane z obecnością Żydów w tym mieście.

Czytaj więcej: Śladami Żydów starachowickich

Spotkanie ze Świętokrzyskim Sztetlem

            Po listopadowej wizycie Towarzystwa Dawida Rubinowicza przyszedł czas na kolejne spotkanie z osobami zaangażowanymi w przywracanie pamięci o żydowskich mieszkańcach naszego regionu. 13 grudnia gośćmi specjalnymi Studenckiego Koła Naukowego „Judaica” byli Agnieszka Dziarmaga, Edyta Ślusarczyk oraz Piotr Krawczyk, reprezentujący Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” z siedzibą w Chmielniku. Wśród zaproszonych gości był m.in. dyrektor Muzeum Historii Kiec dr Jan Główka oraz przedstawiciel Archiwum Państwowego w Kielcach Przemysław Bujak.

Czytaj więcej: Spotkanie ze Świętokrzyskim Sztetlem

Spotkanie z Towarzystwem Dawida Rubinowicza

 

            26 listopada 2012 r. w Instytucie Historii UJK odbyło się kolejne spotkanie z osobami pielęgnującymi pamięć o żydowskiej diasporze zamieszkującej region świętokrzyski. Tym razem zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego „Judaica” przyjęła prezes Towarzystwa Dawida Rubinowicza w Bodzentynie Justyna Staszewska.

Czytaj więcej: Spotkanie z Towarzystwem Dawida Rubinowicza

„Judaica” na obchodach Święta Kielc oraz 66 Rocznicy Pogromu kieleckiego

Działalność kół naukowych nie ogranicza się jedynie do pracy naukowej, czego dowodem jest udział studentów Studenckiego Koła Naukowego „Judaica”
w życiu miasta.

Czytaj więcej: „Judaica” na obchodach Święta Kielc oraz 66 Rocznicy Pogromu kieleckiego

Zarząd koła Judaica

 

dr Edyta Majcher – Ociesa
Opiekun naukowy

 

SKŁAD ZARZĄDU STUDENCKIEGO KOŁA NAUKOWEGO JUDAICA

Michał Brzoza
przewodniczący

Katarzyna Zgryza
viceprzewodnicząca

Wojciech Cedro
sekretarz

Przemysław Wnorowski
skarbnik

Aron Raszkiewicz
przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Agnieszka Kania
komisja rewizyjna

Karolina Stefańczyk
komisja rewizyjna

Instytut Historii Newsletter

Zapisz się już dzisiaj i otrzymuj najświeższe informacje na swój adres email

Wyszukaj...


Powrót do góry